| andreea2346 a întrebat:

Salut! Ce orez este mai indicat sa fie folosit la sarmale? Eu folosesc orez cu bob lung insa mi s-a spus ca trebuie sa folosesc orez cu bob scurt.Eu una nu vad ce are daca folosesc orez cu bob lung.

7 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Lung sau scurt...sugestia mea e să-l fierbi înainte de a-l amesteca în carnea tocată. Altfel, s-ar putea să ai surpriza să-l simţi între dinţi nu suficient pătruns; şi ar fi tare neplăcut.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Mai scurt, ca este mai gros si mai gustos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e mare diferență, dar eu unul aș opta pentru bob scurt. Eh, sunt detalii. Fă cu ce ai.

| RazvanFlorea1993 a răspuns:

Cel românesc.
Cumpără riso scotti, cel mai bun orez.