| GifeiIonutCosmin a întrebat:

Salut! Ceva idei de făcut bani acasă?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Facut curatenie in curte la vecini, sau taiat copacii, sapat santuri samd.

| NLS a răspuns:

1) inveti sa faci ceva FOARTE BINE, de la grafica 2D, 3D, animatie, editare video, desen, proiectare (2D sau 3D), sau chestii mai banale/creative, cum ar fi scrierea de recenzii... articole, etc
Sau inveti sa faci baze de date, prezentari profesionale in PowerPoint, inveti Excel la modul "hardcore".
Sau daca te tine - programare, chiar si in Python se cauta.
Ori te apuci de pictura (clasica sau digitala), daca ai talent.

2) pe baza cunostintelor si experientei acumulate cu programele respective, te apuci si iti creezi un portofoliu de lucrari.

3) te asiguri ca stapanesti engleza la un nivel avansat, in special in scris

4) iti creezi cont pe Fiverr, Upwork, PeoplePerHour, 99Designs sau Freelancer

5) iti creezi un cont bancar, sau daca din anumite motive nu ai dreptul, poate fi si pe numele parintilor

6) si cel mai important: cauti un talisman norocos cu care sa alungi duhurile rele indiene de pe platforma (ce se vand aproape moca),... Si faci rost de o furca, sa intorci banii.

Sau te apuci de Youtube-ărie, daca ai ceva cat de cat original /diferit/nemaifacut de impartasit cu lumea larga.
Subiectele clipurilor pot fi despre:
Reparat/restaurat profesional lucruri/unelte vechi (si nu ma refer doar la un banal smirgheluit si vopsit), construit ceva util, bricolaj, creare handmade original, tutoriale pentru un program mai complex, unde nu exista documentatie pe romana bine structurata (DaVinci Resolve, Blender, GIMP, Fusion360, etc), tutoriale de LinuxMint, ElementaryOS, Zorin, si alte distributii mai neglijate de Linux.
Partea proasta la Youtube e ca trebuie sa investesti munca si timp minim 1-2 ani pana ai sansa macar sa te gandesti la castig.
De fapt si in celelalte trebuie investit, daca nu stii sa faci nimic la momentul de fata.

| Vântulalb a răspuns:

Daca nu esti specialist in ceva in care poti lucra de acasa (pe PC), atunci cu matrita, cu ciocanul. Dar se lasa cu arest.

| CleanHeart a răspuns:

Cu putina creativitate ar merge niste lucruri făcute de mana

| UserRo10 a răspuns:

Job remote la o companie