| 0RASPUNS0 a întrebat:

Salut, dacă pun niște roti în oțet dispare rugina de pe rulmenți?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu.
Rugina este oxid de fier si doar substante speciale (tip "deruginol") o pot curata chimic.
Insa, in cazul rulmentilor, nu-ti recomand folosirea a asemenea substante, nici a rulmentilor respectivi, fiindca sunt sursa de accidentare!
Cel mai bine este sa schimbi rulmentul, la unul nou.

| relian a răspuns:

Cumpara rulmenti noi, aia deja is dusi daca ia luat rugina, nu stii daca si intre role nu are rugina, iar dupa incep sa faca ca toate alea.
Daca pui otet rugina nu dispare.Nici daca pui rulmentii in ulei, motorina, benzzina nu dispare.
Rugina sa dispara trebuie indepartata prin razuire cu o perie de sirma, sau prin alte metode.

| Brizbriz a răspuns:

Nu, dar incearca, coca-cola, sa stii ca nu e o gluma
https://www.youtube.com/watch?v=z7OdX42NjWQ

| Legion7X a răspuns:

Coca cola. Spală rugina bine.

| NunuNini a răspuns:

Cu otet, or sa-ti dispara rulmentii cu totul.

| Trixt3r a răspuns:

Nu recomand. Cred ca acetona este cea mai buna solutie.

Curatarea cu acetona este bine de facut folosind manusi si in incapere aerisita bine :
https://www.youtube.com/watch?v=3i_SwX0Y8zA

| Mivelyn a răspuns:

Iti recomand sa le bagi in acid sulfuric