| VrRos78 a întrebat:

Salut.
Eu îmi spăl doar o dată pe zi fața a câte 10 palme de apă? E bine?
Voi de câte ori pe zi vă spălați față?

7 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Stai sa vad: ieri am facut baie, deci m-am spalat si pe fata. Altfel, nu mai stiu, probabil a fost in urma cu vreo trei saptamini, cand am facut din nou baie. happy

| Violleta2022 a răspuns:

Spalarea pe fata trebuie facuta de 2 ori pe zi, cu apa calda si sapun, atingand propriu zis tenul, cu frecare usoara, ca sa cureti impuritatile depuse, transpiratia evitand posibilitatea sa apara puncte negre, care infunda porii si faciliteaza aparitia bubelor pe fata (cosuri/acnee).

Aruncatul apei pe fata este inutila, fiindca nu curata tenul, indiferent ca-s 10 palme de apa sau 100.
Procedura de curatare si spalare a fetei, necesita atingerea fetei cu apa si sapun si frecatul ei.

| VrRos78 explică (pentru Violleta2022):

Prin frecare nu apar iritațiile? Sau e ok?

| Violleta2022 a răspuns (pentru VrRos78):

Tu nu te-ai spalat niciodata pe fata, cu apa si sapun?
Evident ca-i vorba de frecare usoara, fiindca nu am mentionat perie, sau alte scule care sa te irite, doar apa calda si sapun, apoi clatesti cu apa si la urma stergi usor, prin tamponare, cu un prosop curat.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

E bine să te speli și seara, să dai jos praful pe care l-ai adunat de pe afară.

| CostinAlamariu a răspuns:

Și eu mă spăl o data dimineata pe fata. Nu e nevoie de mai mult pentru ca daca te speli mai mult de o data pe zi vei stimula productia de sebuum și vei avea fața mai murdară și mai plină de sebuum.
Daca simti nevoia de mai mult ajunge sa dai cu apa peste fata

| CatalinLaurentiu02 a răspuns:

Eu ma spal de doua ori ( dimineata si dupa ce vin acasa de la munca ) folosesc Dove iar cu vreo 3-4 palme de apă m-am rezolvat
Spala-te si tu de doua ori pentru hidratare