| Polistfever a întrebat:

Salut, îmi poate spune cineva cum se rup fiolele ușor? Cele cu punct da nu am niciun stres pentru că rupi exact unde-i punctul dar am probleme la restul. De exemplu m-am tăiat urat într-o fiola de hemmisuccinat pentru că-i o fiola foarte tare iar cea de dexketoprofen ii foarte subțirică și se crapă imediat! Ii vreo tehnica sau trebuie sa îmi țin degetele într-un anumit fel? Mulțumesc anticipat

5 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da... e nasol la cele fara punct. Nu prea am deschis fara punct pana acum. Cum era in celalalt raspuns, incearca cu un servetel. Sau mai multe chiar. Eu nu stiu cum de se mai fac fiole fara acel punct.

| gabicoo a răspuns:

Cere de la o cunoștință, de la un prieten care lucrează în sistemul sanitar o pilă pentru fiole. Nu se mai folosește dar profesioniștii au așa ceva. Poți găsi așa ceva și la diabetici!

| RobertMoon a răspuns:

Eu rup fiolele cu manusa de bucatarie in mana sau cu un servetel ca am patit si eu sa ma tai. Nu-i mare tehnica, pur si simplu ti fiola de la baza dreapta, iar cu mana protejata laughing pui presiune pe partea care e rupe in jos ca si cum ai rupe o scobitoare cu degetele.

| AdelinaC a răspuns:

Se pui in servetel sau intr-o carpa si le rupi asa. Nu mai ai cum sa te tai

| LoVance0000 a răspuns:

Cu servetel! sau vezi daca intorci o cana cu fundul in sus si freci putin acolo apoi cu servetelul! Eu cutitele le mai ascut si dupa sfatul lu soacra...la canălaughing))