| CiubotariuAndrei a întrebat:

In caz de durere severa de masea, nu stiti cum poate fi extrasa manual? Locuiesc cu un Coronavirusat pe cap, ce mi-a spus ca nu mai am ce intra in apartament in cazul in care voi merge la dentist ca sigur iau ceva de acolo. Am bani sa mi-o tratez dar nu pot sa ies din casa si ma doare de mor. Idee cum sa o scot in casa?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu ai ce sa iei de la dentist, ca sunt super protejati, tocmai pentru a nu se infecta.
Baiul este ca nu poti iesii din casa...
Roaga pe cineva sa-ti cumpere de la farmacie si sa-ti lase la usa, ceva medicamente de durere, ce-i va da farmacista.
Totusi, daca ai in casa antibiotic, il poti lua.
Daca ai carie, incearca sa pui in acea gaura un cuisor (condiment).

| doctorandus a răspuns:

Dap, poate nu mai moare coronavirusatul, mori tu in locul lui.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu poți iesi din casă... Te ține captiv ori esti in arest la domiciliu?
Ai înebunit? Cum să îți extragi măseaua acasă, singur? A mai făcut asta, un român stabilit in Italia si a murit in chinuri groaznice. Du-te si rezolva-ți problema, nu trebuie să-i spui unde mergi.winking
Dar e necesar să îți faci o programare telefonică, înainte.

Până atunci, ia o tabletă de Saridon și o asiprina tamponată, ambele odată.
Poți lua si 1/2 din una si 1/2 din cealalta, cand durerea e moderată.

| JicaContra a răspuns:

Nu inteleg
ai in casa unul infectat cu, coronavirus SI ALA NU TE LASA sa te intorci inapoi ca iei CE?!? ALT CORONA VIRUS?!?
cat de imbecil e?!?

in orice caz, poti sa dai telefon la 112 si sa ceri un sfat medical, AI DREPTUL ASTA (si stiu SIGUR asta pentru ca m-am folosit eu insumi de vreo 2 ori)

| Bariel a răspuns:

Eu zic sa nu risti, depinde de radacina maselei, si poti lesina de la durere. Sa nu mai zic ca normal ar trebui sa faci un film ca sa vezi daca ai puroi, si daca ai puroi este exclusa extragerea ei. Baga o tuica tare, sau piper.

| saxofonistu87 a răspuns:

Daca vrei iti dau eu in privat siteul unui dentist care contra cost iti ofera reteta cat si consultatie prin video call si vei primi tratamentul adecvat..in urma la ce vede el in gura...Eu in starea de urgenta am facut video call cu el si mi-a dat antibiotic enhancin 1 /12h.Pot sa zic ca am scapat de durere.Acum.urmez la dentist.