| AndreiMihaiLNM a întrebat:

Salut, in ce tigaie se poate gati complet fara ulei fara sa se lipeasca? Ma refer gatit precum oua ochiuri, snitele, cartofi etc.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In tigai ceramice de calitate.
Totusi, la gatire este recomandat sa intinzi cu degetul, pe fundul tigaii, o lingurita de apa sau ulei, cand pui la incalzit, dupa care imediat pui si continutul de preparat.
Ideea este ca, nu trebuie incalzita tigaia in stare perfect uscata, fiindca micro-fisurile din material se pot degenera si invelisul "protector" se va crapa.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Teflon.

| Panamax a răspuns:

Teflonul a apus de mult deoarece este periculos pentru sanatate.
Sunt ok cele ceramice si mai nou cele acoperite cu roca vulcanica.
Dar sa te uiti sa nu aiba tabla subtire unde intra in contact cu flacara.O tigaie sanatoasa are cel putin 5mm pe fund, este ceva mai grea si evident mai scumpa.

| Ana7807820 a răspuns:

Tigaile cu strat ceramic/ de piatra. Mama mea gateste in tigai de acest fel si mancarea iese mai buna decat cea in care se pune ulei.

| hd04wbw a răspuns:

Regis Stone. Cele ceramice.