| andreea2346 a întrebat:

Salut. La tiramisu se pune esenta de rom?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se pune esenta de rom, ci de vanilie.
https://jamilacuisine.ro/tiramisu-reteta-video/

| andreea2346 explică (pentru anonim_4396):

Mersi! stiam reteta insa nu stiam sigur ce esenta se pune

| NLS a răspuns (pentru andreea2346):

Ca pui si esenta de vanilie e altceva, dar esenta de rom (sau chiar rom mai bine) e ingredientul de baza.

https://www.bucataras.ro/retete/tiramisu-reteta-originala-45545.html

https://www.recipesfromitaly.com/tiramisu-original-italian-recipe/

https://www.e-retete.ro/retete/tiramisu

https://www.gutekueche.at/klassisches-tiramisu-rezept-10463

Gustul perfect il obtii folosind cafea espresso de calitate, rom si foarte putina esenta de vanilie (cantitatea de rom trebuie sa fie cel putin de 2 ori mai mare decat cea de esenta de vanilie).

| Invictusman a răspuns (pentru NLS):

Deci nu este o gospodina adevărată, doar o imitațiebig grin și se mai spunea ca, persoanele astea din Asia sunt smart...
"De deșteaptă e frumoasa"hee hee

| andreea2346 explică (pentru Invictusman):

Salut,cea din poza de profil nu sunt eu. Doar acum am vazut raspunsul tau.
Cea din poza de profil e o cantareata la care îi sunt mare fana.
Si nu stiu daca ziceai de mine la propoziția cu "deci nu este o gospodină adevarata, Doar o imitație"
Dacă te referi la mine, eu ma pricep destul de bine la gătit, însă daca nu te refereai la mine, scuze de neînțelegere

| andreea2346 explică (pentru NLS):

Salut. Mersi de răspuns.

| Invictusman a răspuns (pentru andreea2346):

Da, se vede cât de bine te pricepi după funda acordata laughing userul NLS ți-o oferit cel mai bun răspunswinking
Pe aceasta platforma sesizez ca se dau de cele mai multe ori funde eronate, nu celui mai bun răspuns și obiectiv. Tipa din poza arata foarte bine, bine ca mi-ai spus ca nu esti tu, apreciez! Have a nice Daywinking

| andreea2346 explică (pentru Invictusman):

Eu am dat funda înainte ca userul NLS să răspundă.
A și pe fata din poză o cheamă Momo Hirai happy

| Invictusman a răspuns (pentru andreea2346):

Te-ai pripit cu funda, se pare ca nu ai dat celui mai bun răspuns funda, puteai sa mai aștepți și alte păreri.
Dacă erai o gospodina în adevăratul sens al cuvântului nu dădeai funda ci mai așteptai și alte răspunsuri care chiar erau efectiv utile...una e sa fi o gospodina adevărată alta e sa te autointitulezi tu.ti pup, sa ai o zi minunata asa ca tinehee hee

9 răspunsuri:
| Invictusman a răspuns:

Jumate Romanca/jumate Asiatica și ești gospodina, interesant! Da, esență de rom da gustul final.