| Chichi155 a întrebat:

Ma ajuta si pe mine cineva. Vreau sa fac un chec, dar nu in cuptorul aragazului, la microunde. Cum procedez? Am vazut retete pe net, dar nu am lapte, cu ce pot inlocui?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
CHEC LA CANA LA MICROUNDE
Ingriedente:8 linguri rase de faina, 8 linguri rase de zahar, 2 linguri de cacao neagra, cate 1/2 de lingurita cu praf de copt pentru fiecare cana, 2 oua, 6 linguri de lapte, 6 de ulei, 2 cani goale de ceai.
In fiecare cana puneti 4 linguri rase de faina, 1 lingura de cacao, 4 linguri rase de zahar, cate 1/2 de ligurita cu praf de copt.
Amestecati cu vigoare ingriedentele uscate!
Adaugati oul, cate unul la fiecare cana.Amestecati din nou, adaugati 3 linguri de ulei si 3 linguri de lapte, amestecati din nou si gata!
Cana merge la cuptorul cu microunde setat la 850 de wati timp de 4 minute. Extragem cana cu grija si o introducem pe urmatoarea pregatita la fel.O lasam la racit si extragem checul din cana, pe urma putem taia felii, pudra cu zahar praf, unge cu gem sau nutella.
Sunt cele mai rapide si gustoase mini checulete din intreaga lume!
P.S.Inlocuiesti cu apa.
Te pup!

9 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Cred ca tu te referi la negresa in cana la microunde.Checul trebuie copt in cuptor.
http://www.youtube.com/watch?v=38Fqv_WIrE4

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauta o reteta fara lapte.
Sau pur si simplu, nu mai pui lapte. La mine nu a fost mare diferenta cand nu am pus lapte.

| LucianStroe a răspuns:

Cum naiba sa ai microunde dar sa n-ai lapte?

Avand in vedere ca exista si checuri de post, probabil ca se foloseste apa dar poti cauta pe net "chec de post".

| Chichi155 explică (pentru LucianStroe):

Chiar nu inteleg de ce te miri asa?! S-a terminat laptele ieri sau alaltaieri si azi voiam sa fac un chec, si nu am ajuns la cumparaturi! Doamne fereste!

| fluture156 a răspuns:

Poti inlocui cu apa.

| Joker11 a răspuns:

Cu apa, sau apa cu cacaua, sau suc, ciocolata calda, iaurt si multe altele.

| elena445 a răspuns:

Cred ca poti inlocui cu iaurt asa cred daca nu iesi nu imi sari in cap.

| Diana_Elena_1994 a răspuns:

Chec la microunde
4 linguri faina
4 linguri zahar
1 lingura cacao
1\2lingurita de praf de copt
3 linguri de lapte
3 linguri ulei

amesteci ingredientele pana ce se omgenizeaza si dupa bagi la microunde 7 minute.