| andrei2808 a întrebat:

Salut. Mi-a facut priza scurt, am bagat un incarcator si cand l-am bagat a facut o flama si aia a fost. Problema e ca nu merge nicio priza din casa, nu doar aceea, lumina am. Stie cineva ce o fi cauzat asta si ce este de facut? Stiu ca prima solutie ar fi sa chem un electrician dar nu imi vine nimeni la ora asta si nici maine fiind duminica.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Probabil s-au ars sau au cazut sigurantele.
Uita-te la tabloul de sigurante si le ridici (daca ai sigurante automate si au cazut) sau inlocuiesti lita sigurantei.

| darrio2007 a răspuns:

Verifica sigurantele. Daca sunt automate una din ele trebuie sa fie in jos. Dar mai intai rezolva problema cu priza.
Ai vreun contact imperfect.
Bineanteles sa faci asta avand curentul oprit.

| relian a răspuns:

Inseamna ca ai toate prizele din casa puse pe un singur circuit,sau pe o sinfura siguranta.
Schimba siguranta,ori pune siguranta ON daca ai sigurante de astea automate si incearca,dar nu mai folosi priza unde a facut flama.
Dupa cheama pe careva priceput si schimba prizele,ori cablurile daca instalatia este veche.
De asemenea nu folosi aparate c are sa depaseasca capacitetea sigurantei,sa nu depaseasca capacitatea firelor,a prizelor.
Pt asta trebuie sa stii ce cabluri ai la acele prize,trebuie sa stiin ce bagi si folosesti la acele prize.

Din ce spui ai bagat un incarcator, adica pistol cu apa, deci priza aia arf fi defecta, a facut scurt si a sarit siguranta.
Dar este bine de verificat ce am zis mai sus de catre cineva care se pricepe, dar cineva care sa nu te minta laughing sa zica da trebuie si sa nu fie nevoie, dar vrea si el sa faca un ban laughing

| Brizbriz a răspuns:

Ai verificat sigurantele?
nu de alta, dar in 90% din cazuri, toate prizele sunt pe acelasi circuit si aceeasi siguranta, nu de alta dar TOTI ELECTRICIENII SUNT NISTE **LENESI IMBECILI** pentru ca majoritatea fac asta (pun toate prizele pe aceeasi siguranta)... chiar am vazut asa ceva intr-un apartament cu 8 camere, si sarea siguranta grupa mare cand se puneam 3 calorifere electrice