| anonim_4396 a întrebat:

Mi-am cumparat orez negru ecologic si iese culoarea din el la fiert. Ce inseamna? Precizez ca am mai cumparat aceeasi punga/firma de provenienta din Canada mai scump si nu iesea culoare din el. Asta e din Tailanda.

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La fiert, și cel cumpărat de mine și-a schimbat culoarea.
Asta înseamnă că a fost colorat, ca să îl vândă mai scump.
Mersi de informație.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Fierbe fasole colorata si ai sa vezi ca iese culoarea la fiert.
Orezul din Canada poate era modificat genetic de nu a ieșit culoarea la fierbere.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Nu stiu băiete. Stiu insa ca Canada si SUA au o agricultura bazata pe culturi modificate genetic, ceea ce nu este indicat sa consumam. Asta nu înseamnă ca acel orez de care vorbești este modificat genetic. Nu numai orezul din import se fierbe mai greu, la fel si soia, năutul, lintea, mazărea etc. Probabil sunt vechi si foarte uscate.