| anonim_4396 a întrebat:

Salut.
Stiu ce sunt carbo si de cate feluri, ce sunt proteinele, grasimile, dar habar n am ce contine o rosie, sau orice alta leguma. ori fructele?
Ma puteti ajuta? vreau sa stiu valoare nutritiva a cam tot ce se poate manca.
Multumesc.

5 răspunsuri:
| anonim_4396 explică (pentru bursuc001):

Prin acele tabele mi ai spus ce stiu dejasad

| bursuc001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Măi, da ce "deştept" eşti tu =))

Ia mai ÎNVAŢĂ să te exprimi şi să pui o întrebare!

Vezi ce înseamnă "valoare nutritivă" :
"Valorile nutritive sau valorile nutriţionale ale unui aliment se referă în general la numărul de kcal pe care acesta îl conţine (de obicei raportat la 100 g produs sau per porţie), precum şi la conţinutul în proteine, lipide şi glucide" - SURSA :
http://expertinutritie.ro/intrebari-frecvente/

Eu ţi-am răspuns CORECT la ce ai întrebat!

Dacă NU şti ce vrei, atunci e problema ta!

O seară frumoasă.

| anonim_4396 explică (pentru bursuc001):

Vezi ce înseamnă "valoare nutritivă" :
"Valorile nutritive sau valorile nutriţionale ale unui aliment se referă în general la numărul de kcal pe care acesta îl conţine (de obicei raportat la 100 g produs sau per porţie), precum şi la conţinutul în proteine, lipide şi glucide" - SURSA :
http://expertinutritie.ro/intrebari-frecvente/

Continuare : " precum şi la conţinutul de fibre alimnetare, vitamine şi minerale. Spre exemplu un măr de mărime medie (120-150g) conţine: 81 kcalorii, 21g glucide, 4g fibre solubile, 10mg calciu, 10mg fosfor, 0, 25mg fier, 159mg potasiu, 8mg vitamina C, 73UI vitamina A şi 4micrograme folat (sursa: USDA – Nutrient Database for Standard Reference). "

Ti am spus ca stiu ce inseamna carbo, proteine si vad c ar fi trebuit sa specific ca stiu si unde se gasesc, caci greu e cu ganditu la Romania.
Valoare nutritiva nu se refera numai la carbo, proteine si kcal.
Citat : ". se refera in general. "
Intelegi?
O rosia nu are nici carbo nici proteine. Eu am intrebat ce contine.
E greu nu?

| bursuc001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Scuteşte-mă de astfel de PROSTII/aberaţii!

REPET : învaţă să pui o întrebare!

Iar te citez : "greu e cu ganditu la Romania." - APLICABILĂ în cazul tău!

Ai spus că ŞTI ce înseamnă "carbo si de cate feluri, ce sunt proteinele, grasimile".

NU ai spus că şti CÂŢI carbohidraţi ( glucide ), sau lipide ( grăsimi ), ori proteine au "tot ce se poate manca"!

Ai ÎNTREBAT, citez :
"vreau sa stiu valoare nutritiva a cam tot ce se poate manca"

Eu ţi-am INDICAT 4 "indici" nutritivi de referinţă ( din 7 existenţi )!
E adevărat că mai sunt încă 3 indici, pe care nu i-am indicat ( deoarece NU-s Wikipedia ) - dar asta NU înseamnă că trebuie să faci pe "deşteptul"!

REPET : "Eu ţi-am răspuns CORECT la ce ai întrebat!"
Chiar dacă incomplet.

Dacă tu erai "atotştiutor" şi te interesau DOAR ceilalţi 3 indici, atunci TREBUIA să întrebi :
"Care este conţinutul de fibre alimentare, vitamine şi minerale pentru tot ce se poate manca?"

Văd că e foarte GREU pentru tine rolling on the floor

Sau, dacă vrei să analizăm afirmaţiile tale dpdv gramatical, o FACEM şi pe asta :

"Stiu ce sunt carbo si de cate feluri, ce sunt proteinele, grasimile, dar habar n am ce contine o rosie, sau orice alta leguma. ori fructele?"

NU se pune semnul întrebării deoarece NU ai pus nici o întrebare : ai făcut o afirmaţie!

Apoi, dacă doreai să întrebi, atunci TREBUIA să formulezi întrebarea astfel :
"Ce conţine o roşie sau orice altă legumă, ori fructele?"

Deci, pe viitor, fă pe "deşteptul" cu altcineva!

O seară/noapte plăcută.