| MauroMania777 a întrebat:

Sunt băiat și am o problema cu parul din frunte/față /breton. Am fost ras în acea zona și acum doresc din nou sa îmi crească parul acolo. Ideea este ca acum a crescut doar 2 cm si se pare ca a crescut în toate direcțiile. Cum il pot "orienta "spre zona unde parul este mai mare astfel încât să crească uniform și sa se vadă frumos? Trebuie să il leg cu ceva pentru a lua o formă sau ce anume este de făcut?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Chiar nu-i nimic de facut, doar sa ai rabdare, sa mai creasca!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai cum să influențezi creșterea părului într-o anumită direcție. Părul crește în medie 1.5-2cm pe lună, asta ar ajunge la o medie de ~18cm pe an, în funcție de alimentația ta (o alimentație corespunzătoare, bogată în minerale, influențează creșterea părului).

În momentul în care îl legi, există presiune pe foliculii de păr. Majoritatea bărbaților chelesc din această cauză.

Singurul lucru pe care poți să îl faci este să urmărești evoluția cu atenție, și cu ajutorul cearei să scapi de părul în zonele nedorite. Trebuie smuls.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu timpul si răbdare o sa creasca.Trebuie să astepti sa creasca la loc, nu il poti tu face sa creasca mai repede sau lent!

| mrpom a răspuns:

2 Cm, e prea mic ca sa stea in ce directie vrei tu, mai asteapta sa creasca, dupa ce faci dus iei pieptanul, tii parul indreptat in sus si tii feonul acolo 1 minut si jumatate si ar trebui sa stea fix, trebuie sa faci asta intotdeauna dupa dus pana iti creste macar 5-7 cm