| anonim_4396 a întrebat:

am cateva intrebati si m-as bucura daca m-ati putea ajuta. Cati ani poate rezista un bloc? Daca in caz de se strica un bloc, se va face altul in schimb si se vor putea muta inapoi oamenii? sau trebuie sa isi cumpere apartamentul?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Daca ti sa daramat blocu in care ai aptm in RO ala esti, eu unu nas baga bani in aptm in RO sub nici o forma.Mai toate blocurile is vechi si oricand pot sa vina aia sa puna bulina pe el si atunci sa te tii, o sa ramai asa cu el, no sa til mai cumpere nimeni.In cazul in care s-ar darama un bloc statu nu-ti da nimic, tu nu vezi ca talharii aia nu stiu cum sa te mai fure, tu crezi ca o sa vina ei sa faca alt bloc locatarilor sau celor care au aptm acolo? Acum daca e so luam dupa lege nici n-ar trebuie sa te despagubeasca cu ceva, atata timp cat tu esti proprietar pe un aptm acolo.De aia exista asigurari, deci daca ai asigurare, aia or sa te despagubeasca, dar si asigurarile vezi ca iti dau anume sume, depinde ce asigurare faci.Treb sa citesti bine sau sa intrebi ce sau cat acopera o asigurare inainte sa o faci.Deci statu RO sau indiferent in ce tara ai fi nu este obligat sa te despagubeasca daca tu nu ai asigurare.Statu te despagubeste doara in cazul unor calamitati naturale, gen inundatii, sau cade blocu din cauza unui cutremur f mare si chestii de genul asta.Dar statu RO nu vad de unde ar avea bani sa dea alora care n-au asigurare, pentru ca la cei care is asigurati or sa le plateasca asigurarea.
Deci parerea mea daca e sa faci ceva mai bine o casa un teren ceva acolo sa bagi banii nu intr-un aptm. Aptm in RO is terminate.Am citit anul trecut era cineva care nusi mai putea vinde aptm ca se pusese bulina pe bloc, ala saracu ce face el acum? Ce sa faci sa fii sanatos.
Daca ai casa indiferent ce s-ar intampla ramane terenu care valoareaza, mai primesti ceva despagubiri de colo colo, ceva ajutoare si iti poti construi alta casa.Dar sa construiesti alt bloc pfff e vorba de milioane acolo, ce zic eu de zeci de milioane.

1 răspuns:
| NLS a răspuns:

Am vazut unul in sibiu care a cazut inca din etapa de constructie, era doar trei sferturi ridicat laughing
Cele mai vechi, rezista. Nu ma refer la cele exagerat de vechi.
Garantie tehnica de la constructor, au 25 de ani, dar durata de utilizare poate sa ajunga la de 3 ori pe atat, daca sunt construite bine.
Fiind construite in regim privat, constructorul nu mai e obligat sa iti ridice altul daca pica, si nici treaba statului nu e.
La fel ca in cazul unei case, daca a luat-o viitura sau a fost afectata de un cutremur puternic, ti-o reconstruiesti, daca vrei si iti permiti.
Cu putin noroc, cei pagubiti astfel, o sa primeasca ajutoare pentru reconstruire, si locuri de cazare temporare, dar depinde de la caz la caz.