| anonimul0724 a întrebat:

Am găsit o gantera prin pod de 10kg si gen gantera e ok numai ca e putin ruginită, cu ce as putea scoate rugina si cu ce sa vopsesc sa fie de durata si ceva frumos?
Multumesc frumos.
Dau funda

Răspuns Câştigător
| blzer a răspuns:

Salut!

Într-o sticlă toarnă 100 ml de oțet de vin, după care adaugă două linguri de sare. Dacă ai nevoie de o cantitate mai mare de soluție, ține cont de proporția o lingură de sare la 50 ml de oțet. Apoi, încălzește amestecul până ajunge la 60 – 70 de grade și amestecă bine.

Soluția preparată se aplică cu o cârpă moale pe zone murdare de rugină și se freacă încet. Se lasă să acționeze timp de 15 – 20 de minute, după care se poate spăla cu apă caldă.
Dacă rugina este de mult timp, repetă de mai multe ori acțiunea.
Succes!winking