| BL4J a întrebat:

Știți cu toții acele bomboanele care pușcă în gură și se aud nu?
Îmi poate explica și mi-e cum e posibil? Daca pun mâna în gură nu simt să le ating...
Simt cu degetul că nu am nimic în gură...
Îmi poate spune și mi-e cineva cum e posibil? (mai pe românește vă rog)

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Salut,

O sa spun acum ceea ce consider, insa nu sunt convins ca asa este.

Poate la contactul ce ceva umed, la care se adauga procesul mecanic de mestecare, se sparg si se dizolva, eliberand ceva... CO2 presupun, bule incredibil de mici, care scot aceste sunete cand se sparg.

Am citit ceva similar pentru acadele laughing

| BL4J explică (pentru DoarBogdan):

Mulțumesc!
Ți-am dat fundă pentru că alți puteau spune că așa este și mințeau...
Dar tu ai fost sincer și ai spus,, cred".
Mulțumesc pentru răbdare!
Dar eu încă nu înțeleg de ce nu le pot simți deloc cu degetul...

| DoarBogdan a răspuns (pentru BL4J):

Nu este nicio problema big grin
Pai mereu am incercat sa nu zic lucrurile sigur, adevarul absolut... in mai toate domeniile este greu de gasit (pe langa regulie logice si matematice).

Pai cum cu degetul? Nu poti sa le simti, ma astept ca este aer big grin
Plus ca incerci in gura? Incearca pe o suprafata mai tare. Desi nici asa nu ma astept.

Dar cine... incearca asa ceva laughing nu ma asteptam thinking

| BL4J explică (pentru DoarBogdan):

Nu știu dacă mă crezi dar...
Până în prezent din toată școala mea sau clasa mea nu cunosc pe nimeni sub 14 ani care să nu își bage degetul în gură și să spună:
,, De ce dracu nu le simt"
Asta este dilema școlii mele laughing
Chiar și pe unii profesori i-au întrebat unii,, de ce nu se simt''
Noroc că doar cei sub 14 ani fac așa laughing

| DoarBogdan a răspuns (pentru BL4J):

Nu ma asteptam la asta laughing

Poti sa le zici asta profesorilor, poate isi dau si ei cu parerea.

Numai acum cu pandemia... mai usor cu degetele prin gura laughing

| Februar30 a răspuns (pentru BL4J):

Trebuie intrebata profa de chimie... clar sunt reactii chimice complexe acolo happy

| BL4J explică (pentru Februar30):

Mulțumesc amândurora!
Acum am înțeles!

15 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Poate ai incercat, sau daca nu, poți încerca acasă să pui pe o farfurie puțin bicarbonat de sodiu alimentar (se găsește la supermarket) și apoi puțin oțet. Se vor forma bulbuci, sa zic așa, o spuma, apoi se liniștește și rămâne o soluție. Este vorba de o reacție de neutralizare dintre un acid și o bază în care se degaja dioxid de carbon. La fel și în alimente se folosesc diverse substanțe ca aditivi. In cazul asta substanta respectiva reactioneaza cu saliva și se produce acea efervescenta, pe care noi o simțim că ne pișcă de limba (cum e apa minerală, care, de fapt, este apa plata cu dioxid de carbon).

| BL4J explică (pentru WhiteLife):

Nu prea am înțeles ce ai spus dar...
Mulțumesc big grin!

| WhiteLife a răspuns (pentru BL4J):

Scuza-ma. Daca încerci acasă să amesteci bicarbonat de sodiu cu oțet o sa vezi că ies bulbuci. La fel este daca una din astea 2 substante (una asemanatoare) este in bomboane, cealaltă în salivă. Degeaba pui mana, pentru că nu pușcă, trebuie să atingă saliva. Sau poate ai luat vreodată comprimate din acelea efervescente, pe care le pui in apă și fac bulbuci. Daca pui mana pe pastile, nu se întâmplă nimic dar daca o pui in apă imediat face spuma aceea și sfârâie ușor. Cam așa e si la bomboane big grin

| BL4J explică (pentru WhiteLife):

Am înțeles acum big grin

| Irinelp a răspuns:

Acele '' împușcături '' sunt de la zahăr, este un zahar special care conține dioxid de carbon și acid și în franceză se numește '' sucre pétillant'' (zahăr mineral) și când îl pui în gură acesta' 'explodează'' știu asta pentru că muncesc ca bucătar în Franța și am avut și eu o dată zahar din ăsta la restaurantul unde muncesc și îl puneam în desert, dar e foarte scump acest zahar, aproximativ 40 de euro kg.

| BL4J explică (pentru Irinelp):

Aa
Tu ai explicat mai bine și acum am înțeles! Mulțumesc mult!

| Irinelp a răspuns (pentru BL4J):

Cu plăcere, sărbători fericite și un an nou mai bun.

| BL4J explică (pentru Irinelp):

La fel!
Succes la gătit!

| Irinelp a răspuns (pentru BL4J):

Mulțumesc