| yonutu555 a întrebat:

Am si eu o problema! Sotia imi interzice sa vorbesc cu parintii, orice cuvant sau orice duce catre parintii mei o irita inimaginabil, ai mei ma suna odata la 2, 3 zile 5 minute sa ma intrebe ce fac si asta o deranjeaza enorm, cand vine pe la mine la 2, 3 sapt la fel foarte nemultumita daca s-ar putea sa nu ii vad deloc. Ai mei m-au crescut cu greu, imi dau pe fiecare luna 2000 de lei sa imi platesc rata la apartament si bani de buzunar plus multe altele, nu au jignit-o niciodata, nu o deranjeaza niciodata sunt niste oameni minunati care ma iubesc dar nu stiu ce sa fac... am 3 variante:
1 O bat pana o mutilez simt asta deseori dar sunt o fire calma nu stiu cat am sa mai rezist
2 Renunt la parinti fara nici un motiv doar ca nu ii plac ei;
3 Renunt la ea si la copil, am un bebe de 2 luni.
Va rog ce sfaturi aveti pentru mine, ce ar trebui sa fac sa fiu fericit sa am si parintii si familia?

26 răspunsuri:
| Apokales a răspuns:

Sau 4 o faci sa inteleaga de vorba buna ca sunt parintii tai si tii mult la ei. Asta daca nu cumva nu parintii sunt neaparat deranjul. Oricum nu va face o scena in fata lor, ar parea penibila.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Varianta 4. Faceai Inainte de a decide a te insura/face copil.

Acu e cam tarziu, cunosc genul ala de femeie Insa puteai face ceva inainte a te insura, ii dadeai de ales :Ori accepta faptul ca tii legatura cu ai tai ori ii dai papucii. Luand in considerare ca ai tai iti dau bani.

| Alexuţ02 a răspuns:

Aia nu-i o femeie adevarata, e o fitoasa care vrea sa te aiba sub comanda ei complet.
O faci sa inteleaga de vorba buna, sau pur si simplu vorbesti cu parintii tai chiar daca stii ca o deranjeaza, daca era una care sa merite si parintii tai chiar ti-au facut un mare rau de exemplu, atunci mai intelegeam sa fie asa, dar avand in vedere ca nu are motiv eu iti recomand sa o educi, fiindca ii cam lipseste educatia si respectul pentru persoane mai in varsta, eu in locul ei as multumii de cate ori as avea ocazia ca ei depun efort si te ajuta cu acei bani si ca-i poarta respect ei.

| 99Andreea99 a răspuns:

Parerea mea este ca am trecut prin ceva asemănător singura variantă este să vorbești cu soția ta deschis nu cu jignituri sau amenințări sau palme la urma urmei nu poti bate o femeie fara aparare asta ar insemna sa te denigrezi pe tine si in plus e mama copilului tau ti-a adus si iti va aduce ce poti avea mai scump pe lume copii, o ei frumos si stati la masa cand o prinzi in tine bune si o întrebi de ce reacționează asa daca refuză să iti dea un răspuns încerca să o înțelegi mai mult sa o ei in brate si sa discutați pe baza răspunsului ei iti vei da seama care e motivul reacției si atunci sa ii explici ca sunt părinții tăi si cum a dat ea viața bebelui vostru asa si mama ta a suferit pentru tine si intreab-o daca i-ar plăcea ca copilul vostru cand creste sa faca asa si apoi ai sa o pui putin pe gânduri dar conversația trebuie purtată în momente de calmitate doar asa iti poti menține casa asta nu e motiv nici de bătaie nici de cearta nici de dezbinare orce femeie trece prin asa ceva si la un moment dat se potolește unele au o gelozie si o pată asupra soțului lor vizibilă altele in ascuns dar si eu am trecut pe aici si acum sincer imi iubesc soacra. Parerea mea este daca ai citit până aici vorba dulce mult aduce asa a facut si soțul meu si am rezolvat.
Sper ca te-am ajutat.

Bula
| Bula a răspuns:

Fa urmatorul experiment:
Parintii sa plateasca ratele pentru locuinta IN NUMELE LOR, in contul tau bancar.
Daca sotia ta vizeaza doar sa primeasca un jumat de locuinta (ca bun comun castigat in timpul casniciei) + banii tai din care sa traiasca, atunci se va de gol imediat ce va afla!

Daca te ameninta cu divort, n-are dacat sa declanseze procedura. Deoarece parintii tai au platit locuinta, ea nu va avea nimic din ea. Neavand locuinta, ea va fi in inferioritate de sansa fata de tine la obtinerea custodiei copilului.

| Alexuţ02 a răspuns (pentru 99Andreea99):

Spui asta ca femeie... ce ai spus aici nu este gresit, dar deja se umileste destul ca-i accepta toate figurile, pana si cand e vorba de "iubire" la un moment dat se umple paharul. E barbatul in casa pana la urmahappy

| 99Andreea99 a răspuns (pentru Alexuţ02):

Nu o spun ca o femeie o spun din experienta, e usor sa critici sau sa dai cu parerea dar atat timp cat exista si un copil la mijloc trebuie ca cineva sa cedeze si plus eu am crescut fara mama si stiu cum este durere mai mare nu este asa ca pentru binele copilului si ca sa isi aiba părinții aproape trebuie sa cedeze cineva sa caute împăcarea sunt sigura ca bătaia nu rezolvă nimic si inca ceva trăim în junglă sau ce acum mai nou o femeie pentru bărbații trebuie bătută, mutilată sau cum? Nu mai exista vorba gata una doua o desfiguri? Macar un pic ganditi in locul unei femei voi ăștia bărbații tari in pumnii inteligentă se manifesta alfel nu prin pumni si picioare asta nu e casa asta nu e familie asta e doar supunerea partenerului la acte de violență si acceptarea unor anumite condiții din frica de consecințe o femeie bătută nu va iubi un bărbat niciodată sincer si simplu din frica.

| yonutu555 explică (pentru 99Andreea99):

Am stat de zeci de ori de vorba, cu frumosul calm linistiti in patut, i-am explicat ca m-au crescut cu greu ca mi-e greu fara ei mai ales ca nu mi-au facut nimic, ca trebuie sa se gandeasca si la mine sa ma respecte asa cum sunt, ca are atatea lucruri minunate in viata casa ei respectu ei, e oarba nu am vazut atata dusmanie asa fara rost de cand sunt incerc din toate puterile sa fac sa fie bine de ambele parti, le-am interzis multe la parintii mei sa ma viziteze, mai rar sa nu o deranjeze mereu, sa nu se bage in familia noastra am facut sacrifici peste sacrifici si tot oarba e, nu stiu ma gandesc ca ar fi pacat de copil sa suporte greselile mele daca o parasesc si de aia caut alte sfaturi

| Alverto a răspuns:

Bro eu zic să îi spui calm și clar că tu ești bărbatul și că trebuie să te respecte, cum și tu o respecți pe ea. niciuna dintre variantele tale nu sunt bune, ai făcut un copil până la urmă, ce o sa zică copilul când o să crească și o să afle că tu l ai parasit? Nimeni nu are voie sa interzică nimănui să vb cu părinții lui, e banal. nu asculta ce spun ceilalti de mai sus, au mentalitatea aia de român proastă!

| yonutu555 explică (pentru 99Andreea99):

Nu sunt genu ala de om, nici macar nu am injurat-o zic asta pentru ca nu mai am putere nu mai am argumente... privesc in jur fete care traiesc mult mult mai rau ca ea, cu soarele in casa le injura le scoate ochii ce nu le face cunosc N fete din astea si tot sta acolo tot sunt bine si eu care stam singuri nu o suna nu o deranjeaza cat sa mai indur? mi se face inima bucati cand ma gandesc cum m-au crescut si asta isi bate joc de toti 3 si de mine si de ei, nu iti vine sa o rupi in 2?

| Alexuţ02 a răspuns (pentru 99Andreea99):

Draga Andreea, scuza-ma daca mi-ai inteles gresit punctul de vedere, nici eu nu sunt de acord cu bataia, prin sa ia atitudine m-am referit sa discute cu ea, dar o discutie la modul serios, nu sa cedeze in orice ar spune, mi-ai inteles gresit fraza de mai sus, probabil e si vina mea ca nu am fost mai explicativ laughing

| 99Andreea99 a răspuns (pentru Alexuţ02):

Aaa scuzele mele eu nu am spus sa taca in fata soției am spus sa ajunga la un consens comun cedarea trebuie să existe la cineva atata tot dar asta nu inseamna ca la el neapărat poate fii si din partea ei nu cunosc sitiatia dar cred ca nu " iese fum fara foc " cum a fost cazul meu personal. Asa ca trebuie discutat doar cu calmitate caci nervii aduc cearta scandal si final bătaie sau despărțire.

| 99Andreea99 a răspuns (pentru yonutu555):

Ai dreptate eu nu spun ca nu... doar ca stii la mine soacra mea uite ex. meu nu se baga in casa doar ca ii plăcea să afle tot ce face soțul mei insistent cu intrebari referitoare la casa doar devenind insistenta sau criticand mai in gluma mai in serios tot ce făceam eu si totusi nu stiu de ce dar acum o iubesc? trebuie si la ea sa fie ceva si daca nu e insemna ca e ceva la cerebel" scuzați expresia
Si inca ceva ai vazut multe cazuri cu femei bătute dar crede-mă nici unu nu isi mai iubeste soțul ca la inceput mereu in inimă ei exista regretul si oftarea ca merita ceva mai bun. Si in cazul tau tu alegi ce femeie preferi sa ai deci încearcă să afli motivul poate in lipsa ta a întrebat-o ceva sau poate a fost ceva la mijloc de care tu nu stii... Uite cum era la mine suna sa vada daca suntem bine dar de aici întreba și una si alta si pe urma ca de ce asa ca de ce nu altfel. Si ma irita maxim. Acum tu decizi. E soția ta.

| 99Andreea99 a răspuns:

Iertati-mi greșelile gramaticale am un telefon care corectează aiurea si chiar daca scriu corect si a doua oara el scrie tot aiurea?

| 99Andreea99 a răspuns (pentru yonutu555):

Înseamnă că vina e a ei...
Imi pare sincer rau dar pentru copil e dificil voi va faceti viața dar totusi un copil rămâne fără un tata sau fara o mama teoretic lângă el.
Asta e marea dilemă caci mereu va fi exact ca la mine "Mami... Unde e?"
Sau invers "Tati"
Nu stiu ce sa mai spun decizia iti apartine situația ma depășește.

| shu7e a răspuns:

1 - uita de bataie. Daca vrei sa te bati mergi la sala si cauta acolo pe cineva pe masura
2 - desi sunteti sot si sotie nu esti dator pentru fericirea ei la fel cum ea nu e datoare pentru fericirea ta. Aveti alte datorii unul fata de altul acum ca si soti si parinti dar a-l face fericit pe celalalt nu e in puterea voastra.
3 - nu e neaparat ca ea sa fie "fericita" ca tu vorbesti cu ai tai dar ca si sotie si pentru o casnicie buna respectul si bunul simt ar fi de dorit sa fie
4 - nu as rupe legatura cu ai mei sub nici o forma pentru nimeni. Singurii care m-ar determina sa o fac sunt insasi ei (parintii in cazul de fata)
5 - e asta sungura situatie si nemultumire din familie? As tinde sa cred ca nu dar sper sa ma insel
6 - se pare ca ai facut o alegere cam din pripeala fara sa-ti dai sansa sa o cunosti prea bine sau sa te cunosti. Asumati alegerea si mergi inainte cu consecintele. Dovedeste ca ai coloana si stai drept in fata principiilor tale. indiferent ca e vorba de prieteni, sotie sau parinti. Ceilalti le accepta sau nu, e algerea lor dar tu mergi inainte
7 - de ce crezi ca sotia ar trebui sa-i accepte sau sa-i iubeasca, doar pentru ca sunt parintii tai? Normele sociale spun ca ar fi de dorit sa-i respecte si sa le multumeasca ca va ajuta la plata apartamentului. Dar noi nu mergem mereu dupa reguli.
Nu spui nimic despre ce anume vrea ea, ce are de reprosat, ce spune de faptul ca va ajuta, cum vede ea familia voastra sau cum tu vezi familia ta... sunt multe aspecte de atins de aceea si raspunsurile banuiesc ca vor fi destul de generale
Multa putere si rabdare iti doresc

| Alexuţ02 a răspuns (pentru 99Andreea99):

Complet de acordwinking

| yonutu555 explică (pentru shu7e):

Nu doresc nimic de la sotia mea decat sa inceteze sa imi mai reproseze tot timpul tot ce are legatura cu ei chiar daca e de bine sau de rau nu cont ea sa nu auda de ei si nemultumirile ei sunt ca
-Ma suna posibil de 2 3 ori pe saptamana poate se iveste ceva sau sa ma intrebe ceva chiar daca vb 1m nu conteaza, dc m-a sunat
-daca ma intreaba ce fac cum mai suntem bebele e bine ca dc le spun lor toata casa noastra adica daca ii spun ca sunt bine inseamna ca am spus casa adica sa intelegi cat de distrusa e
-sa vina cat mai rar posibil ca ea are nevoie de spatiu sa fim doar noi ( le e drag si lor e primul lor nepot sa il vada si ei odata la 2 sapt sa ii aduca o jucarie na ca orice bunic )
-daca imi da tati un sfat parintesc aveti grija cu bebele sa nu il scoateti pe afar pe langa oameni bolnavi ( ce se baga el fac ce vreau eu cu copilul )
Cam astea sunt nemultumirile ei, la unele am sustinuto tot sa fie bine desi mie imi par prostesti sincer pana la urma e mama cu tata oricele le-as spune nu imi vor rau niciodata

| Nonolita a răspuns:

Si ce motiv ar avea? Te-au educat pe tine, de care ii place. Inseamna ca nu are motiv.
Nu poti renunta la parintii tai pentru toanele nevestei. Scuze, dar ce cere e indmisibil. Ea a renuntat la parintii ei?
Spune-i sa-si revizuiasca atitudinea. Mai ales ca parintii tai va platesc ratele.
Un sfat dezinteresat dar util in situatia data. Ar fi bine sa se consemneze in acte (chitante, etc) ca parintii iti platesc ratele. Altfel, in caz de divort, ea va pretinde 1/2 din casa (sau valoarea ei) desi nu a contribuit cu nimic. Atunci sa vezi probleme!

| Nonolita a răspuns (pentru 99Andreea99):

Dezactiveaza dictionarul. Undeva in setari de limba, setari de... vezi tu. Si eu am avut problema asta de era sa renunt la telefon pana am aflat.

| 99Andreea99 a răspuns (pentru Nonolita):

Mersihappy

| bustamante a răspuns:

Te rog frumos sa te calmezi. Iar dacă vrei sa faci Ceva în aceasta privință intră pe www.gabrielamatei.ro fă-ți programare cu ea la terapie de cuplu. Sigur rezolva problema!

| bustamante a răspuns (pentru bustamante):

Sau o suni pentru programare 0721 332 644

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru punctul 1 du te la psihiatru asta e gandire de om normal? Dupa ce ca iti dau parintii bani sa iti platesti ratele si iti dau bani de buzunar ca la un copil mic ca esti ultimul ratat, mai ai si figuri din astea pai zi mersi ca te-a luat asa handicapat ca una normala cu creier nu facea copil cu pârlit
Poate e geloasa pe relatia voastra, ea are parinti?

| FreddieM a răspuns:

Imi cer scuze inca de la inceput daca ar fi vreo asemanare cu situatia ta reala, dar as vrea sa exprim un ipotetic punct de vedere
Banuiesc ca au stiut bietii tai parinti ce hram poarta partenera ta, si degeaba au incercat sa te avertizeze sa nu faci,, pactul cu diavolul'', de aici si ura ei revarsata asupra lor. Imi pare rau pentru tine ca o persoanea capabila sa genereze atata ura, e mama copilului tau. Ma intreb daca in sufletul ei mai are loc iubirea care ar trebui sa ti-o dedice.
Ai fost orbit de ambitie si ai stiut perfect care sunt riscurile si doar acum incepi sa platesti daunele. Sotia nu are vina, e posesoarea aceluiasi caracter si mentalitate ca si in ziua cand v-ati cunoscut si ulterior casatorit. Alegerea a fost a ta.
Sotia nici macar nu ti-e ruda de sange, poate fi trecatoare in viata ta, dar parintii ii ai pana la moarte. Daca sotia va pleca vreodata, tot parintii tai iti vor deschide usa, e natura care comanda.
Din nou imi cer scuze daca ideile relatate de mine au vreo asemanare cu situatia ta, dar e doar un punct de vedere, prin prisma experientelor acumulate in decursul vietii.
Pace si vremuri mai bune

| anonimg a răspuns:

Este prea des la 2-3 zile. Parintii intr-un fel iti cumpara timpul tau pentru ei. Odata ce vei rari legatura cu ei, se va rari si plata ratelor.
Ei nu stiu ca nu este bine ca sa te sune asa des. Ei chiar daca ar cunoaste ca sunatul lor o deranjeaza pe sotia ta, pe ei nu-i va interesa acest lucru. Persoana sotiei tale nu este importanta pentru ei. Ba inca poate se vor bucura daca te-ai desparti de ea. Dar astfel de ganduri nu sunt dupa voia lui Dumnezeu.
Tu esti intre ciocan si nicovala, si nu poti invinovati vreun om.
Biblia spune: "De aceea va lasa omul pe tatal sau si pe mama sa, si se va lipi de nevasta sa si se vor face un singur trup." (Geneza.2:24)
Prezenta parintilor in noua familie este distructiva, cu tot banii lor prin care incearca in mod subtil sa nu te "piarda". Pe tine, nu si pe sotia ta. Sotia ta este si ea constienta de ajutorul parintilor tai; dar nu poate suporta ceea ce nu ar trebui sa existe: dependenta copiilor de parinti. Sotia ta aprecieza ajutorul parinilor tai, si cred ca le este recunoscatoare. Dar sunatul parintilor la 2-3 zile este nu este prea des, ci foarte des. O data pe saptamana era suficient. O data pe luna era perfect. Dar parintii tai nu sunt constienti ca pe langa binele material pe care il fac, strica un si mai mare bine.
Noi nu cunoastem ca oameni intentiile inimilor lor. Daca acestea nu sunt dupa voia lui Dumnezeu, acest lucru se va vedea mai tarziu. Pentru ca mai bine renunti la parinti si la ajutorul lor decat la familia pe care ti-a dat-o Dumnezeu. Mai bine sarac dar cu familia alaturi, decat in lejeritate si cu duhul mahnit.
Tu insuti esti singurul care poate tine lucrurile sub control. Tu trebuie sa te stapanesti si pe tine, si relatia cu sotia, dar si relatia cu parintii. Parintii tai nu trebuie sa mai stapaneasca ei peste tine. Ei trebuie sa inteleaga acest lucru, si tu esti singurul care ii poate face sa inteleaga. Le poti spune in mod direct, sau indirect prin raspunsul rar la telefoane. In tot timpul acesta trebuie sa fii stapan pe tine si pe intreaga situatie. Un raspuns la nelalocul lui nu denota deca lipsa de stapanire. Deci chiar daca iti va fi greu -si stiu ca nu va fi usor- trebuie sa te stapanesti pe tine si situatia in care te afli. Nu poti conduce lucrurile din prima, nu poti sa virezi brusc, pentru ca totul va fi dat peste cap. Lucrul se va face cu rabdare si cu un plan bine stabilit. Redu viteza apelurilor parintilor tai. In felul acesta nu vei da gres, si te vei bucura la final ca i-ai pastrat si pe parintii tai, si familia.
Daca parintii tai sunt oameni rationali vor intelege ca apelurile lor dese duc la distrugerea casniciei tale. Daca este nevoie le poti spune in cuvintele tale: "Nu vreau sa va suparati pe mine, dar trebuie sa va spun ca chiar daca voi ramane fara ajutorul vostru, nu vreau sa imi pierd sotia si copilul." Daca sunt oameni intelepti vor intelege problema. Tu trebuie sa te hotaresti de care parte vei ramane daca parintii nu vor accepta ideea aceasta. Dar nici mai tarziu nu-i poti reprosa sotiei tale ca pentru ea te-ai despartit de parintii tai. Ai facut-o pentru ca asa era normal sa o faci, fie ca in locul sotiei ar fi fost altcineva. Si este bine ca sotia ta ti-a spus ce simte. Ca poate langa tine era altcineva care se usca sufletul in ea de durere si tu ai fost nesimtitor. Traieste dupa voia lui Dumnezeu: ramai langa sotia ta si va fi bine. Invata sa te increzi in El, si nu in imprejurari. Trebuie sa inveti dependenta de El, si nu de oameni. Adu deci problema ta inaintea Lui, si vei vedea minuni. Si acest lucru nu are nici legatura daca crezi sau nu in Dumnezeu. Fa acest lucru, si vei vedea cum se vor schimba inimile oamenilor.