| anonim_4396 a întrebat:

am vrut sa lipesc ceva la ochelari cu Picatura si mi s-a scurs pe lentila. Pot face cumva sa dispara lipiciul ala de pe lentila?

3 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Ochelarii rupți sau dezlipiți nu rezistă să fie lipiți cu niciun fel de adeziv. Trebuiesc înlocuiți -fie rama, fie lentila.
Dacă nu s-a topit locul unde a căzut picătura, se poate șterge cu o cârpă cu apă caldă, în mod insistent.

| Atim a răspuns:

Mi-am lipit si eu o pereche de ochelari cu picătura dar n-a ținut nici o saptamana. Rama si lentilele erau de plastic. Picurasem si eu pe lentila si s-a dus cu dizolvant de unghii fara acetona. Beleaua mea era la rama. Unde era lipitura a început sa se topeasca. Nu înțeleg cum si de ce, adezivul ala parca manca din plastic. Mai degrabă ii schimbi

| kanechy a răspuns:

Din pacate nu, daca lentila este din sticla, da, dar nu cu diluanti ca ii distrugi ci cu aburi, la umezeala, picatura cam crapa si cu o bucata de lemn (ceva care sa nu zgarie lentila) o sa se deslipeasca incet incet! Daca lentila este din plastic, iti poti lua gandul, asta pentru ca picatura e destul de puternic incat topeste plasticul.