| cosminjuve a întrebat:

Cine ma poate ajuta si pe mine cu o reteta de sosuri pentru paste italienesti indiferent de reteta! funda!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
SOS NAPOLITAN PENTRU PASTE
Ingriedente: o ceapa tocata marunt, 2 catei de usturoi pisati, 1 telina verde tocata marunt, 400 g de rosii din conserva tocate, 2 linguri de bulion, o lingurita de zahar.
Prepararebig grinupa ce se curata ingriedentele pentru acest sos, se calesc ceapa, usturoiul si telina in uleiul incins timp de 3-4 minute.Se adauga celelalte ingriedente.Se acopera dupa ce a dat in clocot si se fierbe sosul la foc mic 1 ora.
Pofta mare!
Te pup!

| cosminjuve explică (pentru anonim_4396):

Multumesc frumos, m-am cam saturat de solul bolonez si cel milanez laughing

3 răspunsuri:
| h3r a răspuns:

Buna. Ma gandesc ca de preparat stii cum, nu? Eu de cele mai multe ori fac un sos normal ( sos de rosii) la care adaug putina apa si vin ( cam un pahar de vin, mai potrivit), ceva picant ( poti folosi Ketchup picant sau ardei iute )si bineinteles, condimente.( aici intra si o lingurita de zahar)

Pofta buna.

| KnowEverything a răspuns:

Nu stiu daca iti place dar poti face cu peste (conserva). Daca gasesti conserva de peste, fara oase si prajesti in ulei impreuna cu putin suc de rosii, ketchup si putin piper big grin... depinde ce preferi big grin

*nu, nu imi bat joc de tine, e chiar foarte bunwinking