| Jocker125473 a întrebat:

dati-mi va rog câteva sfaturi pentru un consum cât mai mic al caloriferelor, menționez ca plătesc la asociație, nu am centrala proprie. E bine sa le închid și la se deschid mereu?

Răspuns Câştigător
| CasaSiDesign a răspuns:

Este indicat sa montati un robinet cu cap termostatat pe turul caloriferelor. Acestea vor mentine o temperatura constanta si va scadea consumul.
https://casasidesign.ro/termostat-radiator.html

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ar fi bine sa iei niste robineti termostati daca ai repartitoare de costuri caldura. Daca nu ai repartitoare degeaba faci tu economie ca altii nu fac si tot acolo este.

| mgtow a răspuns:

E la comun, pedegeaba le inchizi daca alt vecin le lasa la maxim si nu le inchide niciodata. Le lasam cand incepea sezonul rece si le inchideam prin februarie cand se incalzea vremea. Nu costa asa mult intretinerea cam 300 lei sau 240 plateam, apa calda doar la dus foloseam.

| Yuoia a răspuns:

Daca ai repartitoare, care inregistreaza caldura furnizata, poti sa le inchizi cand nu ai nevoie. Dar daca nu sunt repartitoare in bloc, tot atat vei plati. Adica raportat la suprafata incalzita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai nu ia asociatia in considerare cat consumi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am auzit ca la unele asociatii de locatari nici nu conteaza cat consumi, se bazeaza pe o aproximare in functie de cate persoane sunt in apartament. Poti intreba daca asa e si la tine.