| MihaelaDart a întrebat:

Salut TPU! In speranta ca voi gasi un raspuns, un sfat ceva... Am o masina de spalat de vreo 12 ani, in acesti ani cred ca a functionat vreo 3 ani si restul a stat magazie, pe unde am stat cu chirie mereu aveam una si nu necesita pe a noastra. Am adus-o de cateva zile la casa noastra si de cum am pus-o in functiune, mi s-a oprit nici la jumatatea programului si avea butonul de semnalat ca s-a oprit. Prima data, din instict si fara sa ma uit la usa, am deschis-o si toata apa din cuva a fost toata in baie. Fara sa cronometrez, am crezut ca s-a terminat programul. Am inchis-o cum am putut de repede si am dat la centrifuga sa fie golita. Azi, am mai miscat-o nitel, am sucit de butoanele respective in speranta ca ceva nu face contact. Am pus iar niste rufe la spalat si la 30 minute m-am dus la ea sa vad cum merge. M-am socat ca de data asta scotea apa din masina de spalat pe la usa si dozatorul de detergent. Era ca o fantana arteziana. De data asta cand am pus la spalat si se invartea se auzea un zgomot de parca ar atinge ceva in interior, de scrijeleala. Eu am inca o speranta ca poate fi reparata, asta pana sa ma reped sa investesc in alta noua. Cum o pot face sa mearga normal, unde sa mai verific?
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

E clar că ori programele sunt date peste cap, ori electrovalvele nu mai merg cum trebuie (ori și una și alta).
Da că nu ești electromecanic și nu ai nici manualul de întreținere (nu ăla de folosire!) al mașinii respective, mai bine cheamă un om calificat. Preferabil nu de pe OLX!

| MihaelaDart explică (pentru mihai69):

Este mașină veche fara panou digital. Oricum voi căuta în zona mea un electricomecanic care sa se uite la ea daca ii mai da o șansă de lucru. Și nu, nu iau de pe OLX laughing, nu locuiesc in Romania.

| MihaelaDart explică (pentru mihai69):

Multumesc! Am contactat pe unul si abia la final de saptamana ajunge sa se uite la ea.

| mihai69 a răspuns (pentru MihaelaDart):

Baftă!

6 răspunsuri:
| Seba2013 a răspuns:

Daca sunt rulmentii este laborios. Insa daca este doar tubul care iasa din depozitul unde pui detergent o poti face tu.

1 o scoti din priza
2 scoti sertarul unde pui detergent
3 te duci in spate cu o surubelnita stea si ii scoti cele doua suruburi din colturile de sus
4 Tragi catre tine capacul de sus, si il ridici.
5 Dupa aceea te duci iarasi in fata si scoti cele doua suruburi de la depozit.
6 Scoti tubul care este conectat la el cu o prinzatoare si il cureti.
Iar asta inseamna conectiune industriala. Cu iubire si rabdare, dorintele industriale se rezolva.

Insa daca sunt rulmentii este mai greu sa ajungi la unitate. Simptomul cu poarta are treaba rulmentii. Cel cu sertarul cu tubul.

| MihaelaDart explică (pentru Seba2013):

Iese apa si pe usa si mai nou si din sertarul detergentului. Oricum, eu una nu ma bag la ea sa o repar. Vineri vine persoana care repara masinile de spalat si ne va spune acesta ce are exact.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O duci direct la o persoana abilitata care poate sa o repare nu te apuca sa faci reparatii de una singura caci ai putea sa o strici si mai rau.