| Al3xbC a întrebat:

mi-am cumparat aragaz electric, am invatat cum se umbla etc.dar am o nelamurire...cuptorul nu merge daca nu e bagat in priza deci merge pe gaz si curent, intrebarea e...cam cat consuma? de exemplu daca folosesc cuptorul de doua ori pe saptamana, cu cat imi vine mai mult la curent?

aragazul e asta:
http://www.altex.ro/......tisor-inox

dau funda!

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Modelul la care te referi are doar alimentare cu gaz. Electricitatea e folosită doar pentru lampa din cuptor (care nu trebuie să stea aprinsă tot timpul cât e pornit, și consumă și foarte puțin) sau pentru motorașul de la grill - care consumă și el foarte puțin (maximum 20 W). Cum nici la grill nu cred că o să apelezi prea des, practic vei avea același consum de energie electrică.

| Al3xbC explică (pentru mihai69):

Pai da dar atunci de ce fara sa bag in priza nu merge cuptorul? si aici nu ma refer la grill sau lampa, ma refer la foc...

| mihai69 a răspuns (pentru Al3xbC):

Sincer - nu-mi dau seama care poate fi explicaţia, mai ales că în manualul de utilizare ( http://www.arctic.ro/pdf/manuale/Manual%20de%20utilizare%20_AG6612DTTLX.pdf - pag. 24-25) NU scrie nimic despre asta, dimpotrivă - scrie că în eventualitatea că e oprit curentul electric, cuptorul poate fi aprins şi cu o brichetă. Adică ar trebui să meargă FĂRĂ să fie băgat în priză. Nici măcar dispozitivul de protecţie la lipsa alimentării cu gaz nu e electric, ci se bazează pe un senzor cu bimetal (mecanic). Or fi pus o siguranţă suplimentară, dar au uitat s-o pomenească pe undeva, altfel chiar nu-mi explic.