| AnonimDedicat a întrebat:

Salut TPU, o sa o zic direct, m-am saturat in fiecare zi sa stau cu fratele meu de 5 ani, patrintii sunt la serviciu in fiecare zi si eu trebuie sa stau inchis in casa toata ziua din cauza asta, imi vine sa ma dau cu capul de toti peretii, tata e plecat in afara si mama lucreaza in fiecare zi, la bunici nu poate sa il duca, ce as putea sa fac ca nu mai pot? Sunt disperat, nu am mai iesit din casa de 4 luni si nu glumesc!

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Parintii tai sunt iresponsabili; la fel ca cei din Africa -nicio deosebire.
Cand doi oameni dau nastere la un copil, in mod obligatoriu unul din ei trebuie sa renunte la servici si sa stea cu copilul.
Iar daca doi oameni care vor sa isi intemeieze o familie si niciunul nu poate sta cu copilul permanent, atunci ei sa nu dea nastere la copii.
Parintii tai au pus responsabilitatea lor pe spinarea ta. Asta inseamna lasitate din partea lor; ei fug de responsabilitate.
Fiarele din padure sunt mai intelgente ca multi dintre cei ce se numesc oameni: ele isi cresc singure copii, si in acelasi timp au grija si de puii lor, si nu ii da in grija altora.
Repet: daca unul care vrea sa devina parinte si nu poate sta cu copilul, si nici bona nu isi permite sa plateasca, atunci sa nu dea nastere la copii.
Tu esti copil inca; dar cand o sa cresti mare o sa ajungi sa intelegi ca cei mai multi parinti dau nastere la copii nu din dragoste, ci din egoism: ca sa aiba cine sa se ingrijeasca de ei la batranete. Astfel de parinti isi vor gasi locul la azil. Si poate chiar la azile diferite: unul prin tara, altul prin strainatate.
Solutia la tine este sa il inveti pe fratele tau sa stea singur in casa, sau in cel mai bun caz sa iesiti la plimbare amandoi prin parc.

7 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

De ce nu îl duci tu la bunici?
Ar trebui sa te bucuri ca ai companie, te-ai gindit cum ar fi fost sa stai singur - singurel timp de 4 luni în casa?

| NotNamed a răspuns:

Incuie.l intr-o camera cateva ore si esti liber in intervalul ala de timp. Daca vrei sa stai mai mult, dai acolo ceva mancare sa aiba si aia e. E mai greu cu treaba mica sau mare, dar presupun ca ai cheie la bucatarie si restul camerelor la care n.ar trebui sa aiba acces dar si la casa.

| Mopmop a răspuns (pentru NotNamed):

Cu tot respectul... Tu judeci cand dai asemena sfat? Cum sa il incuie? Nici nu stii ce varsta are fratele! Daca e kinder mic? Da foc la casa sau se curenteaza sau sare pe geam?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zi-le să îi ia bonă. Sau macar cand e mama acasa sa ieși si tu o ora pe afara.

| Mopmop a răspuns:

Stiu ca e greu... Eu sunt cel mai mic dintre frati si inca acum imi mai scot ochii gen au stat cu mine cand eram michappy
Sfatul meu ar fi totusi sa rezisti, joaca-te cu el, ascultati muzica, urmariti desene animate etc. Mama ta chiar se bazeaza pe tine! Pana la urma e fratele tau, nu trebuie sa ai grija de un strain!

| mihaela000ela a răspuns:

Asta e dezavantajul fratilor mai mari! dar, merita efortul ..peste ani, iti vei aminti, cu drag, despre aceasta perioada...fii barbat ZOE!

| AAD1979 a răspuns:

Doamne fereste, sper sa nu asculti sfaturile de aici si sa incui bietul copil intr-o camera. Acum chiar este indicat sa nu iesi foarte mult din casa, avand in vedere situatia in care ne aflam. Sigur dupa ce vine mama ta, puteti iesi sa va aerisiti un pic. Fii responsabil, mama ta se bazeaza pe tine...si trebuie sa te gandeste ca merge la serviciu tocmai pentru ca voi sa aveti tot ceea ce va trebuie.