| XRoyaL a întrebat:

Pentru cei care folosesc detergentul lichid ariel color credeti ca daca il folosesc pentru haine colorate dar si pentru albe la fiecare spalare sunt sanse sa se transfere culorile pe cele albe? Nu am multe albe dar as vrea sa fiu sigur ca transferul de culori nu e posibil. I-am intrebat si pe cei de la ariel si au spus ca acest detergent e si pentru cele albe dar am zis sa va intreb si pe voi care poate sunteti in cazul meu. Voi ati patit sa se transfere culorile? Folosesc o masina de la Samsung care in curand face 1 an.

2 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Niciodata nu am tinut seama de deterget pentru colorate sau albe,
dar la mine regula e urmatoarea
Lenjeria de pat separat
la fel si proaspele.
Incerc sa separ hainele colorate de cele albe cel putin cand sunt noi.
E IMPORTANT sa respecti temperatura indicata pe etichele hainelor.
Daca aceasta nu exista te uiti pe manualul masinii

| Alverto a răspuns:

Pentru a nu se întâmpla asta fă doua reprize de spălat
Prima dată le speli pe cele albe
După pe cele colorate