| Yulian_Crystian_1995_Sjwv a întrebat:

Salut, vreau sa va intreb care folositi calorifere iarna, cam cat va vine la 2 luni la curent cand folositi caloriferul?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Caloriferele nu consuma curent suplimentar, doar centrala termica (care este nesimnificativ).
Ca urmare, consumul de curent este chiar mai mic decat vara, fiindca frigiderele nu functioneaza atata, ca in timp de canicula.

Daca cumva te referi la calorifere electrice, atunci consumul lor depinde de puterea electrica si de calitatea izolarii termice al incaperii.
In cazul ca ai izolatie proasta, caloriferul poate functiona si in continuu, ceea ce este un consum ridicat de curent. Daca luam in calcul pretul mediu a unui kilowattore de curent de 0.50 lei, atunci un calorifer electric de 2KW va consuma curent IN FIECARE ORA de functionare in valoare de 1 leu.
Inmultind numarul de zile si de ore zilnice va reiesi ca, consumul acelui calorifer electric de 2KW va costa
30 x 24 = 720 lei!

Evident, daca izolatia termica al incaperii este buna, atunci termostatul va functiona si caloriferul se va opri cand temperatura ajunge la nivelul dorit, urmand sa porneasca din nou doar cand temperatura scade si trebuie compensata.

| danbnz a răspuns:

Poti sa calculezi si singur daca stii ce putere are.

| RRoberto2018 a răspuns:

Salut.Eu ma incalzesc de multi ani cu calorifere electrice pe ulei sau cu convector, desi culmea, locuiesc intr-o zona in care se folosesc sobe pe lemne, centrale, pe lemn.
N-as putea sa-ti dau un cost exact. Nu e acelasi consum in firecare luna,. Depinde de cat de geroasa si lunga e iarna.
Ca sa dau un examplu cat de cat:
am platit si 180-200 lei/ luna, am platit si 450 intr-o luna ianuarie. Costul acesta este pentru 2 calorifere de 1500 W, puse in 2 camere diferite.
Deci, depinde cat il lasi. Un cost e daca merge non-stop, si alt cost e daca il folosesti mai putin.