| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, acum cateva zile am bagat o geaca din puf natural de gasca la spalat si am observat ca puful s-a cam restrans, parca s-a desumflat cumva nu stiu cum sa explic mai ales in zona manecilor. Mentionez ca este prima data cand am pus-o la spalat. As dori sa stiu daca se poate sa o fac cum era sau daca o pot duce undeva sa o reconditioneze? Pe eticheta nu scria nimic ca nu se poate spala, am pus-o la 30 de grade soft. Va multumesc

Răspuns Câştigător
| SharpEagle a răspuns:

N-am auzit sa existe asemenea servicii...
Cred ca-ti va reveni tie sarcina asta, desi nu stiu ce vei mai scoate din ea.
Ce as face eu ar fi sa o bag intr-un lighean cu apa si balsam, sa fac un fel de afanare si "catifelare" a penelor. O mai agiti prin lighean, de ca si cum ai spala-o manual (frecusul ala intre maini, dar foarte fin, doar mimat).
Dupa care o scoti de acolo dar n-o storci, ci o lasi la scurs si o pui la uscat pe orizontala. Dupa ce se usuca, probabil cateva zile, o iei la mana, la afanat, in functie de cum se prezinta.
S-ar putea sa te mai ajute un uscator, caci prin miscarea haotica de pe parcursul uscarii, sa faca o afanare mai echilibrata.
Succes.

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuia dusa la nufarul o curatau ei acolo cu aparate speciale, nu o bagau la masina asta este clar.

| Lioana a răspuns:

După ce se udă compoziția din astfel de geci puful acela se aduna. Nu va mai fi niciodată ca înainte. Gecile de genul ăsta nu se spală. Se dau la curățătorie chimică.
Sa incerci sa o reabilitezi e greu. Ar trebui sa scoti puful din ea si sa bagi altul. Mai bine îți cumperi alta. Sau o porti așa daca iti convine. Dar nu va mai fi călduroasă. Prin golurile de puf pătrunde frigul.