| Pianistul2011 a întrebat:

Salutare.Am o nelamurire daca ma puteti ajuta.Am doua calorifere electrice de 5000 respectiv 4000W cu termostat.Pana acum la energiea electrica mi-a venit factura estimativa, cu index de 16749.Acum am luat indexul real de la contor 179899.Problema e ca nu stiu cum sa fac diferenta de kw si sa calculez cam cat mi-ar veni in urmatoarea luna de plata.

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Dacă te uiți mai sus, primul număr are 6 cifre, al doilea doar 5. Diferența lor este fix 163150. Acum, dacă aș presupune că alea 2 calorifere au consumat non-stop (nu a acționat termostatul), plus vreun frigider, TV și vreo 3 becuri, ar fi nevoie de cel puțin doi ani ca să ajungi la acel consum.
Așadar... undeva sigur e o eroare. Sau tu nu ai mai dat index autocitit ălora de doi ani...

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Simplu! Pe fiecare factura ai scris indexul. Te uiti care este cea mai mare valoare scrisa pe ultima factura si o scazi din citirea ta actuala. Eu am o foaie de calcul facuta in Excell si-mi calculeaza diferenta automat.

| sierra1 a răspuns:

Nu merge pe estimativ, notează indexul azi la ora 12 (să zicem) și mai notezi odată peste două sau trei zile la aceeași oră. Si mai vorbim apoi

| mihai69 a răspuns:

179899-16749 (totuși, cred că ori n-ai pus ovirgulă înaintea ultimei cifre la primul număr, ori al doilea are o cifră lipsă, că altfel diferența e enormă și nici nu vreau să mă gândesc la costuri...)
Prețul îl afli înmulțind diferența de mai sus cu tariful menționat în contract.

| Pianistul2011 explică (pentru mihai69):

Eu am citit indexul exact cum scrie la contor...acuma nu stiu daca trebuia sa pun vreo virgula undeva.Cred ca ultima cifra nu se pune...in calcul.

| Pianistul2011 explică (pentru mihai69):

O data la 2 luni se face citirea, dar m-am mirat si eu ca consumul este prea mare si pentru un magazin.La contor nu am nimic incercuit cu rosu, gen ca la apometre(se citeste fara una sau doua cifre de la coada).Asa ca eu am calculat tot ce scria "in bord". Astept cu nerabdare factura de ianuarie in care se face citirea.

| mihai69 a răspuns (pentru Pianistul2011):

Dacă te uiți mai sus, primul număr are 6 cifre, al doilea doar 5. Diferența lor este fix 163150. Acum, dacă aș presupune că alea 2 calorifere au consumat non-stop (nu a acționat termostatul), plus vreun frigider, TV și vreo 3 becuri, ar fi nevoie de cel puțin doi ani ca să ajungi la acel consum.
Așadar... undeva sigur e o eroare. Sau tu nu ai mai dat index autocitit ălora de doi ani...