| BogdanMx a întrebat:

Salutare happy

De o perioada buna de timp mananc pilaf de orez de la un restaurant numit Kartofel.

Am incercat sa imi fac acasa si eu dar nu imi iese la gust la fel.

Azi am mancat mai incet ca sa identific ce are in el ca sa imi fac sa iasa acasa cu acelasi gust.

Si mi-am dat seama ca se simte un gust de unt. Ceea ce ma face sa cred ca ceapa si morcovii au fost caliti in unt inainte.

A mai facut cineva pilaf asa in care sa caleasca legumele in unt inainte de fierberea acestora impreuna cu orezul?

Cum arata un pilaf dupa ce s-a racit fiind preparat cu unt in loc de ulei?

Va dati seama ca daca le-as fi cerut reteta nu mi-ar fi dat-o.hee hee

7 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Incearca reteta lui Adi Hadean : http://www.adihadean.ro/2013/12/risotto-cu-legume/

| untu a răspuns:

Bineinteles ca cei de la restaurant nu vor sa va dea reteta de teama sa nu se piarda clientii! Sunt mii de mii de retete pe internet despre pilafuri cu orez si fiecare sa incerce dupa reteta fiecaruia si sa gateasca in felul lui si asa o sa iasa mult mai bun decat de la restaurant!

| untu a răspuns:

Ati mancat un pilaf de orez de la restaurantul de la Bucuresti? Uite aici din ce e facut pilaful de orez! Parca-i facut o ciulama de ciuperci! -http://www.kartoffel.ro/meniu/pilaf-de-orez

| BogdanMx explică (pentru untu):

Nu. Sunt din alt oras. Iar aici vesriunea este fara ciuperci. Dar are un gust atat de bun incat nu stiu ce pune in el de e asa delicios si numai nu ma satur.

| untu a răspuns (pentru BogdanMx):

Cum asa? M-ai facut curios! Unde l-ai mancat pilaful de orez? Serios, asa de bun este de te lingi pe degete?

| MeForeverAlone a răspuns:

Deci eu știu că se face așa:
pui niște carne la fiert, ( în cazul în care vrei să-l faci și cu carne) apoi scoți carnea și o pui într-o farfurie la răcit și fierbi orezul în apa aceea în care ai fiert carnea, pentru că iese mai bun la gust.
Apoi, în timp ce fierbe orezul, tai niște ceapă, morcovi, ardei, sau ce legume mai vrei să adaugi și le călești într-o tigaie separat cu puțin unt. Le lași să se călească bine, să se ardă cât de cât, să fie dulci și crocante. Acuma eu am făcut de multe ori mâncăruri cu legume călite, dar niciodată n-am simțit gustul de unt în ele, așa că nu înțeleg de unde a venit gustul de unt...
După ce fierbe orezul știu că se pune delicat, se adaugă legumele călite și carnea și se mai lasă vreo 5 minute să fiarbă și gata, ai făcut orezul, îți las
un site pe care poți să înțelegi mai multe și pe care poți vedea și cum ar trebui să arate:
http://www.barbatlacratita.ro/2011/01/pilaf-de-orez-cu-legume.html
Acuma îți dai seama că la restaurante au preparații speciale,
poate au cine știe ce arome... încearcă să mitui
ești și tu pe cineva care lucrează acolo, bagă-i cuiva niște bani în buzunar și roagă-l sau roag-o să-ți facă rost de rețetă...
Ok, ultima chestie a fost un pamflet, nu trebuie luată în serios.
Multă baftă și poftă bună!

| FuriaGogoasei a răspuns:

Probabil il face ca pe un risotto, calesti ceapa, legumele, adaugi orezul, pui niste vin, lasi sa se evapore si apoi pui supa de pui pana se fierbe orezul, la final pui si niste parmezan sau unt.