| Anagnoste_Mario_1985 a întrebat:

Azi am luat un noua in teza la mate si media o sa imi iasa 9.Mama e destul de suparata ca nu imi iese 10 media la mate.Imi puteti da niste sfaturi /sugestii sa o fac cat de cat sa fie mai fericita?

8 răspunsuri:
| ALGator a răspuns:

Explică-i că îți mai lipsea un 9 ca să îți iasă media 10.
Glumesc. Scoate în evidență calitățile tale școlare în loc de note și medii. Cu cultura și deprinderile formate vei reusi sa faci ce vrei în viață, numai cu cifrele date de niște profesori mai mult sau mai puțin mai bine dispuși.
Zăpăcește o cu discuții intelectuale ca să mai apuce să se gândească la note.

| dragosbogdan001 a răspuns:

Salut! Eu ma lupt pentru media 6 din greu. Si cand ma gandesc ca in generala aveam 10 laughing rolling on the floor Macar in perioada aia se iau note mari si ii mai pasa cuiva de medie.

| RobertKilleur a răspuns:

Cei mai multi lupta pentru o media de 5 la mate. Mama ta ar trebui sa fie mai mult decat mandra de media aia.

| mczacky a răspuns:

Daca mama ta spune ca 9 nu-i nota buna.Atunci sa iti arate notele ei de la scoala.

| mihionuț a răspuns:

Salut! Uite frate, sunt foarte multi care se chinuie sa scoată o medie decenta la mate, iar aici ma refer la un 7 sau maxim 8. Bănuiesc că tu încă ești la școală și de aceea consideri ca daca iti ieșea media 10 era mai bine. Mama ta sigur nu e supărată, așa îmi făcea si mie maică-mea când eram la școală și veneam cu un 9 sau 8 în vreo testare sau teză, îmi spunea că puteam mai mult si îmi făcea morală pe tema asta. Este adevărat, puteam mai mult dar asta însemna să las lucrurile care îmi fac plăcere și sa invat toată ziua. O să vezi atunci când vei ajunge la liceu ca o sa primești tot mai multe note mici, nu este o descurajate, este adevărul... si eu acum sunt clasa a X-a si notele mari sunt doar la materiile neimportante, oricum te vei obișnui si tu si mama ta. Dar asta nu înseamnă că trebuie sa o lași mai ușor cu învățatul. Ca sa o faci fericita continuă să inveti si sa fii un copil bun.

| 8irina8 a răspuns:

E un parinte care nu te prea ajuta...pana la urma nu inveti pentru ea. daca inveti doar ca sa nu se supere ea atunci nu prea vei avansa..si media noua e foarte buunaa!

| NicolaeCrefelean a răspuns:

Salut!

Notele de 10 se iau prin multă muncă și poate fi frustant să ratezi media 10 pentru o teză de 9. Faptul că-i supărată înseamnă că-i pasă, iar ăsta-i un lucru bun. Ce anume contează mai mult pentru ea, e imposibil să știu. Vrea să ai 10 pe linie ca să se mândrească cu tine? Sau vrea să ai 10 pe linie pentru că știe că poți și meriți asta? Nu știu, dar cert e că vrea asta pentru tine - altfel n-ar fi afectat-o.

Pentru tine e important să înțelegi unde ai greșit, iar în viitor să fii atent. Lucrurile astea se pot întâmpla uneori și cel mai sănătos este să nu lași astfel de întâmplări să te descurajeze. Ideal e să nu învățăm din propriile greșeli, dar asta-s de obicei cele din care învățăm cel mai bine.

Pa mama ta cred că ar face-o fericită să știe că ai înțeles unde ai greșit și că scăparea asta te va ajuta să eviți note mai mici decât 10 ori de câte ori e în puterea ta să le obții.

Felicitări pentru rezultatele generale și mult succes în viitor! happy

| Cineva44 a răspuns:

Spune-i ca putea fi si mai rau(Ex. nota mica), si eu am media 9 la mate. Sper ca te va ajuta.