| Mivelyn a întrebat:

Salutare TPU, cand cauti o reteta culinara pe google, cum iti place sa ai informatia? Sa fie reteta scrisa sau sa fie video? Ce atrage mai mult la public?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Caut sa aiba lista cu toate ingerdientele si gramajele, separat pentru aluat si pentru creme, toate explicatiile detaliate, pas cu pas si daca este posibil video cu pregatirea mancarii respective.
Nu ma intereseaza vorbereala si povestile inutile ale bucataresei, doar strict ce ingrediente se pun, cand se pun, ce cantitati si cat de tine pe foc sau la cuptor.

Uite aici un site PERFECT pentru rete culinare, arhicunoscut, care a inceput sa-si traduca retetele in engleza, pentru a penetra si piata internationala:
Felicitari Gianinei de la Jamila Cousine!

https://jamilacuisine.ro/

| Lioana a răspuns:

Eu prefer reteta scrisa, ca sa o pot printa si sa o iau cu mine in bucatarie.
Nu am rabdare sa ma uit la video-uri. Pe hartie vad dintr-o privire toata reteta.

| oglindasultanului a răspuns:

Se prefera sa fie testata si facuta de profesionisti, uneori si video poate fi editat unde "n-a mers". Daca e doar text, uneori nu-s destule detalii. Daca lipseste poza, trebuie evitata, dar uneori o decoreaza cu ceva care nu mentioneaza in reteta. Deci, publicul este da atras de "usor de preparat si o poza buna".

| Nirvanaaa a răspuns:

Pe cea scrisă. Scrie clar cât și cum se pune. Și pot citi de câteva ori vreau la orice etapa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu prefer reteta scrisa. Mai simplu asa.

| Feri5 a răspuns:

Mie-mi place mai mult video. Mi se pare mult mai ușor.

| BabaOarba a răspuns:

Se poarta in ambele forme in acelasi timp. Cei cu experienta pot salva repede reteta scrisa, iar cei mai la inceput sau cei pasionati pot alege sa vizualizeze video. Asa multumesti pe toata lumea si maximizezi traficul.

Evident, daca ai canal Youtube vei pune doar video...

| sunt0anonima a răspuns:

Maiii, parerile sunt impartite. Unii dintre noi prefera reteta video ca sa vada cu ochisorii lor cum trebuie exact sa arate preparatul in fiecare etapa. Altii(asa ca mine) nu au rabdare sa se uite la tot videoclipul. Pe langa asta, intervine si ideea de creativitate: citesti o data, de doua ori reteta si te apuci de treaba, timp in care mai aplici si ce stiai tu din experienta ta, in loc sa "copiezi" dupa reteta din videoclip.