| elenamarian95 a întrebat:

Salutare tuturor! Vreau sa daram un perete dintre doua camere care are si o usa intre, vreau sa spun ca aceste camere aveau legatura intre ele(treceai prin una ca sa ajungi in cealalta) si vreau sa fac din 2 camere una mai mare si lunga.Se poate darama acel perete sau se darama tavanul?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Depinde ce ai tu pe tavan, de cat de mari sunt camerele alea, adica cat o sa fie lungimea celor 2 camere.Si eu am facut exact asa la mama acasa, avea casa gen vagon ca romanii aia, ca europenii aia fara cap laughing si am zis hai sa-ti fac eu ceva frumos.Asa ca am daramat un zid si am facut living.Casa are tavanul din beton, lungimea livingului este de 6 metri si n-are nimic, deja sunt ceva ani buni de cand am facut asta. Daca tavanul este din lemn e mai bun, in sensul chiar daca nu ar rezista ce ai acolo la tavan ce lemne sunt, poti adauga tu un dulap ceva sau cum se numesc scandurile alea groase si late, deci adaugi fara probleme si iese parfum.Eu am bautut cu barosu,dar ce bataie, mai ales sus, caramizile erau prinse in beton, era sus un fel de grinda, aia am lasat-o acolo, aia ce se formeaza cand torni placa de beton si prinde si zidurile.

Dar daca ai tavan din lemn e super bine.Chiar ma gandeam acu intr'o zi la chestiile astea ce le fac romanii,bani irositi,mai toti isi toarna placa de beton pe tavan,dar ei nu au alt etaj,deci la ce or turna placa daca nu fac etaj,eu nu prea am priceput laughing Nu stiu daca un tavan din beton te duce mai ieftin ca unul facut din lemene,de fapt nici nu cred,dar nu stiu de ce romanii fac asa. Poate le da un sentiment de siguranta? Dar ce siguranta ca ala e boton, deti cade ala peste tine deja esti in alta lume laughing
Aceiasi greseala au facut-o si parintii mei, au turnat placa de beton ca vorba lor asa fac toti laughing eu le zic ba frate daca un prost face ceva, gata trebuie sa faci si tu la fel laughing.
Zic acu ai tavan din beton, daca ar fi sa faci o incalzire pe aer ce faci? Cum spargi betonu, spargi pe dreacu la revedere.Plus de asta eu nu vad rostu,sa faci un tavan la o casa fara etaj,este o chestie inutila,bani irositiSa torni un tavan de beton,ai nevoie de meseriasi,fa cofrag, dar tapan, adu pompa de beton, adu meserisi care sa intinda betonu si pfff daca faci calcul naspa de tot.

Ok scuze ca am deraiat de la subiect, cu zidul tau asa sta treaba, depinde cum este facut tavanul acelei case.Depinde daca ai etaj. Daca nu ai etaj,si nici placa din beton,atunci darama zidu fara probleme, nici nu trebuie sa intaresti tavanu ala inainte, sa zici sa nu cada.Ori faci cum crezi, inspectezi tavanu prin pod, vezi ce s-a pus acolo, stii deja lungimea celor 2 camere, apoi afli cam ce lemne ar trebuie sa ai la tavan sa sustina tavanu, ce pui tu acolo, sau ce este deja pus, incarcatura sau rigips.Plus de asta camera aia sau ce o iesi va avea o lungime si o latime.Deci se poate sau deja poate ca sunt dulapi ori lemne groase puse pe latime,asa nu vei avea nimci de facut,intelegi ce zic?
Tu acum daca ai tavanu cu lemen facut,acolo ai ceva pari,sau cum se numesc,stiu ca asa pun romanii laughing alta timpenie,folosesc ditai trunchiu de copac la acoperis si la tavan, de parca ala tine ceva laughing ala e ori rotund, ori patrat in sectiune, deci nu tine mai bine decat un dulap, a, dica scandura din aia destul de goasa si foarte lata.Alea se folosesc la tavan si acoperis, sau ar trebuie sa se foloseasca.
In sf vorba multa saracia romanului laughing omului voiam sa zic.Mai bag cate o chestie poate prinde de cineva,ori o sa fie cineva curios.
Deci daca lemenele tale acum la tavan sunt puse pe latura lunga,intelegi ideea da? Cum ar veni imaginar nu mai ai zid, cum sunt lemnele alea puse la tavan? Daca is pe laturile lungi, atunci acolo ai lungimea cea mai mica, deci nu trebuie sa faci absolut nimic. Daca is invers, asta ar insemna ca la zidu ala acolo ar fi sustinute lemnele alea
Treb sa verifici in pod cum sta treaba, apoi te apuci de daramanat ceva.bafta

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de structura casei!
Daca peretii aia sustina tavanul si acoperisul, avand si legaturi cu peretii de sustinere/rezistenta ai casei, da, se pot darama.
Ai nevoie sa-ti vina la fata locului cineva care sa-ti verifice casa si planurile ei, sa vada in ce masura se poate renunta la acel perete.
In plus, cred ca ai nevoie de niste aprobari pentru delomare/ constructie samd

| mihai69 a răspuns:

Asta depinde de ce fel de perete e acela: de susținere sau doar de despărțire.
Ai nevoie de planurile casei și de un inginer de structuri care să te asigure că poți face lucrarea în siguranță sau nu. Eventual să ofere soluții dacă simpla demolare nu e posibilă (turnarea a unul, doi stâlpi care să preia sarcina etc.).

| relian a răspuns:

Apropoo nu e nevoie de nici o autorizatie, nu te vede nici pul.ea ce faci tu in casa, si nici nu cred ca e cineva curios.Si nici de ingineri nu ai nevoie.
Eu am daramat vorba aia cu placa de bebton sus, nu am chemat pe nimeni, livingu ala ce ziceam are 6 metri pe 4 metri latime,nu are nici pe dracu,na crapat nu sa clintit macar.
De lemn cum am spus daca lemenele sunt puse,adica sustinute de partea lunga a ce urmeaza sa iasa,totu e brici. Daca nu,te urci in pod,masori lemenele alea,vezi unde sunt asezate,cum is asezate,pe ce se sustin, faci un desen, vii aici si imi arati mie, si eu iti zic cum sta treaba.
Unde stau eu, unde locuiesc eu toate casele sunt facute numa din lemn, doara blocurile is facute din beton.Stou f bine ce sustine o scandura, dar trebuie sa am dimensiunile acelui par, scandura ce e.Nu sunt inginer dar nu trebuie sa fii inginer,poti cauta si tu pe net,sunt destule informatii,poti afla cam ce grinda de lemn poate sustine un tavan tot de lemn sau stiu si eu sipci cu incarcatura,,sau ce o fi la tine.
Alta magarie facuta tot de romani luata de la europeni, Italia, gemrnaia, tavanu si peretii interooiri incarcati cu ciment laughing ba unde is inginerii aia italieni de pe vremuri de acu mii de ani, iar rade si cu spatele sa nu zic altfel, undes germanii aia destepti frate.de fac aia numai raharuri de astea.Tu daca ai tavan incarcat cu ciment ar fi bine sa-l dai jos laughing pe bune,il dai jos si prinzi rigipsu pe grinzile alea de lemn asa direct,daca sunt drepte,daca nu le aduci tu la nivel,le mai indesesti nitel,asta daca sunt pari din aia gen trunchi de copac laughing si pui direct rigips, iar prin pod pui saltele de vata de sticla sau vata minerala si esti parfum.
Rigipsu pe tavan, ce am vazut la romani folosesc cel mai subtire rigips, alta timepnie de unde or mai fi scos-o, sau copiato laughing cum sa pui ba rigips pe tavan subtire laughing cade ala peste tine.
Pe tavan se pune rigips gros, intrebi la dedeman ba care rigisp este pentru tavane? Dar nu pe unu prapadit care nu stie nici cum il cheama.Intrebi si le spui sa-ti arate hartiile ce le vin lor de la fabrica odata cu acel rigips.Rigispu de tavan e ala cu grosimea de 16 mm,ala asa se si numeste rigips de tavan,cautati la fabricant si vedeti, nu va mai luati dupa toti meseriasi parliti, ca au vazut ei in Italia, ca au vazut ei in Germania.laughing
Pfff iar am luat-o pe langa calea ferata, dar asta e, vreau sa te ajut laughing

| Freya1 a răspuns:

Cauta pe Youtube Arthur cand si-a daramant casa si ai sa vezi ce se intampla...
Peretele ala e acolo cu niste scopuri nu crezi...Una sa separe camerele si altul DE A SUSTINE CASA, ACOPERISUL spre exemplu.Mai mult ca sigur este perete de sustinere si o data daramat vei fi urmatorul boschetar al romaniei.
Poti sa faci o deschidere mai mare (bolta) daca e da nu sa il elimini de tot.

| relian a răspuns (pentru Freya1):

laughing fraza asta la tine mi-a placut rau de tot, aia cu boschetaru, ma amuzai bine de tot, nebuna mai esti laughing auzi si tu "vei fi urmatorul boschetar al Romaniei "tare de tot ma prapdesc de ras

| 94Lucifer94 a răspuns:

Păi ai putea face boltă arată mai bine decat o simplă cameră, dar parerea asta o ceri unui meseriaș, pentru că doar ei vor ști dacă va tine. In oricr caz stiu ca ar trebui sa fie grindă deasupra acelui perete, și cu siguranță ține tavanul.