| MirceaCalNebun a întrebat:

Sarmalele si varza a la Cluj au acelasi gust?

17 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca au fix aceleasi ingrediente, da.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| Fatamuntilor a răspuns:

Pana si sarmalele au gust diferit dela zona la zona.
Rar mi se intampla ca aceeasi mancare sa aiba fix aceeasi gust.
In princiu ingredinele sunt asemanoare, dar gsustul este putin diferit.
La sarmale carnea / orezul /ceapa + mirodenii se infasoara si in foaie de varza.Cand da mananci se poate jos Gustul verzii ramane doar putin
La varza a Cluj ingredintele se pun in staturi, deci musai s sa gusti si din varza.

| Brizbriz a răspuns:

Varza are acelasi gust... PUNCT
insa varza murata si sarmalele se prepara mai mult sau mai putin diferit, da, depinde de zona DAR MAI ALES de bucatar

| Yuoia a răspuns:

Prietenul tau are dreptate.
Compozitia este aceeasi. Diferenta e de aspect. Sarmalele sunt invelite in varza. La Cluj happy varza e taiata si inclusa in compozitie.
Varza a la Cluj a fost inventata din cauza... verzei.
In Ardeal nu se gasea varza cu frunza fina ca sa poata fi rulata fara sa se rupa. Ei au soiul cu frunza groasa. Si s-au adaptat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Sunt doua feluri de mancare total diferite.

| mi25 a răspuns (pentru anonim_4396):

"feluri de mancaruri", "retete de mancaruri"

| anonim_4396 a răspuns (pentru mi25):

Simteai nevoia sa te faci de cacao?!

| anonim_4396 a răspuns (pentru mi25):

Da, chiar.
Ia de la Jamila doar retetele, gramatica ia-o de la cineva specializat in gramatica.

| mi25 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa stii ca ambele sunt corecte.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mi25):

Si ai vrut doar sa te bagi in seama? Ce-ai dorit sa corectezi la ce am zis atata vreme cat este corect deja? Poate ar fi mai frumos sa nu mai intrvii in raspunsurile altora si sa-ti vezi de raspunsul tau.

| SharpEagle a răspuns:

Acelasi gust ca in Cluj sau cum?
Sau...intre ele, de la bucătari diferiți? Sau acelasi gust cu cele de varză a la Dăbuleni? Cu cele in foi de viță?
"Nu mai inteleg nimic... țineți hemoroizii in cutie?"
laughing

| MirceaCalNebun explică (pentru SharpEagle):

Varza a la cluj e nume de mancare.

| SharpEagle a răspuns (pentru MirceaCalNebun):

Da stiu ca e, cum sa nu stiu, stiiiiu... big grin
Altfel, n-as mai fi zis de "bucătari", nu?
Deci, cum crezi tu ca ar putea sa aiba varza a la cluj gust de sarmale? laughing
Sunt retete complet diferite, varza aia se face la cuptor, are kaizer, e mai picanta. Dupa parerea mea, n-au nici o legatura. E o reteta mai desteapta fata de sarmale.

| MirceaCalNebun explică (pentru SharpEagle):

Eu ma contrazic cu un prieten imi zice ca e acelasi lucru, pentru mine sunt doua lucruri diferite.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru SharpEagle):

Ei bine, intre sarmale se pune kaizer si /sau afumatura.Si si se pun la cuptor.Retele(de sarmale) difera de zona la zona si chiar de la gospodina la gospodina.
Varza a la Cluj e cea clasica.