| alex495 a întrebat:

Se poate in vreun fel sa sterg fara sa se observe un pix rosu cu gel de pe o coala de hartie?

3 răspunsuri:
| alex495 explică:

Nu e ce crezi, am gresit ceva pe un act legalizat si trebuie sa pot sterge cumva

| Ironwin a răspuns:

Din pacate NU, oricum minciuna are picioare scurte si tot vei fi prins, deci asuma-ti "faptele" happy

| AlinDurerea a răspuns:

Da, se poate, însă trebuie ceva atenție. Sunt mai multe căi, dar trebuie să ai grijă. Și, înainte de asta, ca să fie totul ok, poți scrie pe o altă foaie albă ceva cu pixul roșu și apoi să le testezi pe fiecare și să vezi ce iese, dar eu recomand prima variantă.
Îți dau câteva exemple:
1. Există PIC, Frixion sau anumite pixuri de șters în comerț.
2. Pe un bețișor poți pune câteva picături de Clor, iar apoi să presezi pe foaie.
3. Coaja de castravete poate ajuta. Tai o bucățică și freci ușor pe suprafața foii în dreptul greșelii / scrisului.
4. Poți scana la xerox, ștergi greșeala și printezi din nou. Lipești o bucată de hârtie (același fel) pe porțiunea care vrei să dispară, după care faci o copie xerox sau, eventual, o scanezi și o mai aranjezi în PC, după care o scoți la o imprimantă color.
5. Lichid de frână, dar ai grijă cum îl folosești.
6. Acetonă. Este mult mai bună decât spirtul, în sensul că el poate lăsa urme albastre pe hârtie.
Sper că te-am ajutat!

| alex495 explică (pentru AlinDurerea):

Pxul este peste o casuta data cu un marker portocaliu. E cumva vreo substanta din astea enumerate de tine care sa nu afecteze marker ul?