| MorcovMajestic a întrebat:

Stiti niste retete mai complexe care pot fi gatite in doi? Vreau sa gatesc mai des cu sotia dar nu paste si chestii usoare care se fac in 30 de minute.

Funda la cat mai multe idei.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Orice mancare gatita si/sau prajita care are multe etape si ingrediente (legume/fructe/carne etc.) si faze de preparare.
Tu cureti si calesti legumele, ea carnea, la urma se fierb impreuna. happy

| darrio2007 a răspuns:

Sarmale
Musaca
Fasole iahnie
Bors de fasole
Ardei umpluti
Fasole batuta
Supa de galuste
Supa de pui

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sarmale

| mihai69 a răspuns:

Pastele nu se fac în 30' dacă pornești de la apă, ouă și făină...

| RxTx a răspuns:

Esti in luna de miere?
Sau vrei să scapi de ea?
Că am rețetă cu ciuperci otrăvite...
sau ceva mișto tare de tot pentru luna de miere :

De exemplu un fel de tort cu frisca si cu fructe
tai chivi ananas banane cubulete mai mari poti sa pui si bucatele de pepene galben
cumperi de la o cofetarie cu laborator propriu ceva frisca facuta din lapte adevarat
si pui acea frisca nu din spray ci frisca naturala pe deasupra
apoi iei un pliculet din ala de 3 in una si presezi pe deasupra
gata ai facut un tort minunat

sau mâncare cauti la Kaufland pungi cu sporul casei
fierbi niste cartofi ii faci piureu cu unt
apoi iei acele felii de sporul casei si le amesteci cu felii de cascaval si le pui peste acest piureu de cartofi
il pui intr-o farfurie gorasă de preferat de pământ si il bagi la cuptorul cu microunde 120 secunde cât să începă cașcavalul să sfârâie
apoi presări piper roșu măcinat aidca cumperi piper rosu
iei pisatorul de usturoi dai in punga aia cu bobe de piper rosu pana cand se sfărâmă si pui boabele de piper rosu pe deasupra
apoi pe margine torni piper dinasta ca are droguri in el si o face sa se indragostesca de tine
acest piper este super jmecher nu ai mâncat in viata ta
o sa te indrăgoststi de el mai ceva de cât de heroina
PIPER VERDE ARE LA KAUFLAND NU COST AMAI MULT DE 10 LEI STICLUTA
vad ca pe net costa 40 lei dar sa nu iei de pe net de unde costa mult
ia si tu de la kaufladn ca acolo mai mult de 12 lei nu costa
https://savoriurbane.com/sos-de-piper-verde/

| Gândesclarece a răspuns:

Pu*a prăjită in sos de ciuperci

| Skylor a răspuns:

Fuagra

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Skylor):

Foie gras asa se scrie corect si se pronunta foagra. Este o delicatesa frantuzeasca.