| Bonsai a întrebat:

Știe cineva,cum gogoșarii de toamnă puși în oțet sau inegrit? Și conopida,tot? Borcanele sunt legate corespunzător,culmea toate borcanele au pățit aceeași chestie... prima data când mă confrunt cu astfel de situație? Voi știți, de la ce ar putea să se întâmple asta?

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dar macar mai sunt buni? Ai mâncat din ei? Ce gust au?

| relian a răspuns:

Probabil otetu ala nu prea era otet sigur l-ai diluat de e mai mult apa.Un amestec corespunzator nu lasa sa se intimple ce spui tu.Deci acolo cred ca ai gresit la solutia aia de otet.

| JohnMcPraise a răspuns:

Exista mai multe raspunsuri pentru dilema ta, daca gogosarii pe care i-ai cumparat au fost 'prea' tratati chimic, vor oxida mult mai repede.
Daca nu ai folosit sare granjoasa fara iod exista la fel posibilitatea sa se oxideze.
Daca nu ai etansat borcanele cum trebuie dintr-un motiv sau altul sau daca nu au stat la un loc aerisit si rece la fel.
Daca ai pus un soi de usturoi care se oxideaza repede poate accelera oxidarea celorlalte legume din borcan.