NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Știe cineva vreo soluție ușoară pentru a îndepărta rapid urmele de creion de pe PAL melaminat fără a-l deteriora? Varianta cu cârpa umedă ia o veșnicie.

Răspuns Câştigător
| Fatamuntilor a răspuns:

Cif face minuni!

34 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cif sa faci?
S-a uitat RADIERA... crying

| NOname explică (pentru Bula):

Radiera cam lasă urme, totuși...și tot e nevoie s-o reiei cu Cif. tongue

| Bula a răspuns (pentru NOname):

O radiera noua, moale si curata nu lasa urme pe melaminare.
Daca chiar ar ramane ceva "umbre" slabe, acelea se pot sterge dintr-o miscare cu o carpa usor umezita.
Iar daca n-ai radiera, atunci se poate folosi orice cauciuc, chiar si o garnitura de robinet...

| NOname explică (pentru Bula):

Da, o radieră nouă, moale și curată... după câteva linii rase tot face figuri, urmele devenind din ce în ce mai vizibile și deranjante; și la capitolul "frecare", ia mai mult timp decât o cârpă umedă cu Cif, care curăță practic imediat (vorbeam de cantități mari de creion, nu de o linie, două, așa că timpul joacă un rol esențial).

| Bula a răspuns (pentru NOname):

Cine a fost "meseriasul" care lasa asemenea urme pe pal melaminat?
A folosit dalta sau picamer in loc de creion?
Fiindca creionul se foloseste doar putin sui aproape invizibil, pentru insemnari de cote.
Doar atunci iti mizgaleste asa, daca nu a fost platit cum trebuie.

Iar daca semnele au fost facute de vreun copil, atunci MAMA lui este de vina, fiindca nu se da creion pe mana unui copil mic si nestiutor, fiindca se poate accidenta urat cu el! Sa frece ea, pana ce se curata!

| NOname explică (pentru Bula):

Subsemnata e cauza. big grin

Am fost nevoită să-mi notez pe fiecare piesă cât are și ce-i cu ea, ca să nu mă încurc printre sute de bucațici. Iar la creion nu m-am zgârcit deloc, din păcate. laughing

| Bula a răspuns (pentru NOname):

Mdaaaa...
Cred ca ai luat o lectie, pe viata... laughing

| NOname explică (pentru Bula):

Pe vreo trei! laughing

| Mary012 a răspuns (pentru Bula):

Te duse mintea cu garnitura de robinet. Stiati ca spirtul care pica [e mobila si se usuca lase umre albe? Am frecat cu diluant cu detergent de geamuri cu carpa umeda si nimic. Am drecat cu o chestie de fier si s-a luat. Voi cu ce credeti ca ar fi fost bine sa sterg?

| Bula a răspuns (pentru Mary012):

Spirtul cazut pe suprafata de lemn lacuita lasa in urma o pata alba.
Indepartarea acelei pete se poate face in mai multe feluri, in functie de felul si grosimea lacului aplicat.
1 - Se poate sterge cu o carpa umezita cu ulei pentru mecanisme fine, dupa care sters cu carpa moale, uscata.
2 - O alta solutie este un amestec de petrol lampantin care se dizolva parafina sau stearina.
3 - Daca spirtul a atacat in adancime stratul de lac, atunci se slefuieste cu panza unui smirghel pana la indepartare completa, dupa care se aplica (1) sau (2).
4 - Pentru redarea luciului se sterge intreaga suprafata al mobilei cu solutia (2), iar dupa uscare se freaca cu grija cu blana de miel, pana ce capata luciu.
5 - Daca pe suprafata mobilei stratul de lac este prea deteriorat, atte pana la lemn si se lacuieste din nou cu lac incolor pentru lemn, iar dupa uscare se sufla cu lac de politur. Dupa 48 ore se da luciu prin frecare usoara cu blana de miel.

| baru a răspuns:

Cu Cif...se duce lacul de pe Pal.

| NOname explică (pentru baru):

Eu nu am observat să se ducă. Dacă ar fi vorba de frecat la greu, probabil ar fi cazul, dar creionul se ia aproape imediat.

| Fatamuntilor a răspuns:

Cineva iti face,, griji'' pentru tine
https://www.tpu.ro/......eva-vreme/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai adesea se foloseste scuipinol, daca este marker se foloseste alcol...cam asta ar fi tot...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum te dai cu un gif in leaganul ala ca keira knightley?
deci chiar ma intereseaza

| francut a răspuns:

De radiera nu se mai stie? O radiera moale.
Sau, carpa umezita cu detergent de vase (lichid, evident).

| NOname explică (pentru francut):

Gata, am rezolvat-o cu Cif. Dar și varianta cu radieră e interesantă. O s-o încerc, mersi!

| francut a răspuns (pentru NOname):

Bun, e curat in casa. Sa vina Craciunul!
Sarbatori fericite!

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Crezi că merge și pe lambriu? Cârpa umedă cu detergent i-a cam luat culoarea la mine sad

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Nu știu. Încearcă pe o porțiune mică, una care nu se vede. Dar cel mai probabil trebuie șlefuit și vopsit, lăcuit la loc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

sad
Am pus o floare decupată peste.

| NOname explică (pentru anonim_4396):

E și asta o variantă. Poți să decorezi porțiuni mai mari cu tehnica decoupage-ului sau chiar să pictezi, poate ceva abstract sau/și să-i dai un look vintage.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Nu stau să îi dau look sau ceva.
Știi, eu sunt vrăjitoare de fel, așa că de fiecare dată când nu-mi place ceva îl transform în floare sau pisică.
Sau îl arunc, ha

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Ahaa, deci dacă mă trezesc într-o dimineață pisică, știu de unde mi se trage. big grin

Cred că în casa ta e plin de pisici și flori. love struck

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Nu e. nu le stric chiar pe toate laughing
am ciobit o oglinda mai mare si rest am incercat sa curat dupa frate miu niste desene.
si am mai pictat deasupra unui intrerupator o pisica cu niste fluturi ca sa am la ce ma uita cand n am somn.

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Incearca "Pronto -pentru toate suprafetele".

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonimg):

Spray sau e ceva de pardoseală?

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Este spray. Dar cauti din acela care poti șterge si electronicele. Găsești în Kaufland.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonimg):

Mulțumesc pentru sfat.
Am să încerc.

| DanielDanny a răspuns:

WD-40 gasesti la carrefour, dedeman, cred ca si la praktiker.

| Pikachu1984 a răspuns:

Guma de sters...

| Balint_Marin_1969 a răspuns:

Alcool industrial, dar foarte puțin și o cârpă pufoasa

| NOname explică (pentru Balint_Marin_1969):

Sună periculos. Dar oricum, cu dizolvant, care presupun că are în conținutul său și alcool, markerul permanent se duce, iar banalul creion - nici gând.