| ♣ Ma®®yE [;x] a întrebat:

Tineti post?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu. As putea, cred, sa ma abtin de la mancare. Dar imi mai scapa cate o injuratura sau cate o vorba rea si atunci as simti ca ma prefac ca tin post. Pentru mine postul e ceva mai complex, partea alimentara neinsotita de postul sufletesc mi se pare doar o dieta.

26 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Religios nu. Din cand in cand tin post negru sau fac cure de detoxifiere.

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Nu.Si ma simt bine si asa...

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Sincer.....nu.

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Sunt de acord cu Brigaela si cu Psiholoaga...

daniela
| daniela a răspuns:

Da in ultima saptamana din Psotul Pstelui, asa m-a invatat bunica asa fac.

Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

NU !

lolita
| lolita a răspuns:

Nu, verdeata imi face rau happy

eileen
| eileen a răspuns:

Tin post negru.

carla
| carla a răspuns:

Cu gandul, cu fapta? De nici unul big grin

| andreutz a răspuns:

Nu, pentru ca sunt la cura de ingrasat happy

| hashe86 a răspuns:

Am tinut postul alimentar si pe cat posibil si cel spiritual.
in postul acesta fiind mai lung si mai drastic am consumat lactatate si oua in afara miercurilor si vinerilor, pentru ca inca nu cred ca as putea sa l tin in totaltate. si asa am slabit foarte mult perioada asta si am fost sfatuit sa fiu mai indulgent.

| nicky a răspuns:

Iti spun sincer ca eu nu pentru ca avand copilul mic intotdeauna ii gust mancarica sa nu fie prea rece sau prea calda si nu pot.

| Parintele a răspuns:

Felicitari!

| Zoombe3 a răspuns:

Nu, am inteles de la muli ca e mai mare pacatul sa poftesti decar sa nu ti post. Asa ca decat sa poftesc tongue...

| ♣ Ma®®yE [;x] explică:

Eu nuhappyn-am tinut niciodata, credhee hee
de ce sa ma prefac ca tin post cand imi mai scapa vorbe si mananc ce-mi da mama?

se pare ca niciunul nu tineti post, ma bucur ca sunteti sinceri!happy

| Aurelia a răspuns:

Nu, n-am tinut niciodata si nici nu am de gand sa o fac. Nu dau explicatii, insa fiecare procedeaza asa cum vrea.

| N538961518 a răspuns:

Nu deoarece nu m-au imbatranit bisericile.

| gabrielutzu a răspuns:

Postul inseamna in primul rand abtinerea de la cere rele si mai putin de la mancare...
Din pacate, mie in ultimul timp mi-a mai "scapat" cate o directa sau un croseu in nasul, respectiv barba unora mai mult sau mai putin apropiati, deci ce rost avea sa ma prefac ca tin post... poate la anul...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, postul e un pic mai complex, nu se rezuma numai la postul alimentar. Unii maninca post ca sa-i vada colegii. Daca stiu ca nu sint in stare sa-l tin, nu incerc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu in felul in care il cer preotii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu
tu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cea aiureli "vai, postul e ceva complex. degeaba tin post alimentar, daca injur". asta e o tampenie. postul inseamna un sacrificiu, o delasare iar faptul ca nu consumati carne, oua, lapte, etc in acele zile conteaza mult din punct de vedere religios. mai bine nu mai aduceti argumente de doi bani de genul asta, spuneti ca nu sunteti in stare, sau ca nu vreti, nu dati vina pe "complexitatea postului". evident postul alimentar se "aseaza" langa rugaciune si mers la biserica. Cand vorbiti despre delasarea alimentara din post, vorbiti de parca ar fi un fleac. ia stati 40 de zile fara acele alimente, sa vedem puteti?

| nicoleta_7357 a răspuns:

Am tinut post pana acum 3 saptamani cand am iesit din spital.

| cristina_4459 a răspuns:

Eu am tinut decat prima saptamana, ultima si in zilele de post... cel putin postul de saptamana asta chiar pot sa zic ca l-am tinut cu adevarat...restul my putin

| naty a răspuns:

Da... un post mai mult sufletesc si apoi fizic.

Întrebări similare