| Aly359 a întrebat:

Tocmai am pregatit un pranz grozav. o sa impartasesc cu voi reteta si vreau sa-mi spuneti cum vi s-a parut :
Ingrediente : un ou, 2 masline, o lingura de ulei, 4 catei usturoi, o lingura iaurt, sare, piper.
Se pregateste mai intai sosul de usturoi astfel : se piseaza usturoiul iar peste el se adauga iaurtul. Se taie maslinele rondele. Intr-o tigaie se pune uleiul pe foc pana se incalzeste, se adauga oul si rondelele de masline. Se mesteca pana se face oul. Oul se pune pe o farfurie, peste el se pune sosul de usturoi si se condimenteaza dupa gust cu sare si piper si alte condimente. Pofta buna!
Astept sa o faceti si sa imi spuneti cum vi s-a parut dar sa imi mai spuneti si alte retete rapide. funda la cea mai gustoasa reteta

Răspuns Câştigător
| SweetRazvy a răspuns:

Foarte bun am incercat i-am spus lui mama sa-mi pregateasca big grin de la 1 la 10 iti dau 11.

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Prefer oricand o mancare gatita sanatoasa decat chestii prajite si indigeste. Nu este un pranz, este o mancare sa-ti omori foamea ins ituatii limita cand nu ai mancare normala in casa.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai intrebat cum ni se pare. Daca nu poti face fata unui raspuns sincer, nu e vina mea.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In general, parerile oamenilor difera si asta este foarte bine. Un om inteligent stie ca altii pot avea alte pareri si este dornic sa le asculte si sa le ia in considerare.

| evelina_3448 a răspuns:

Iamiii...si mama obisnuia sa imi pregateasa asta cand eram mai mica.Nu ma mai saturam
(si acum imi vine sa salivez)! funda?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite aici cateva :

Ingrediente:

2 felii muschi de porc
cateva felii de cascaval
1 ceapa
3 cartofi
3 morcovi
condimente
ulei
margarina
1 lingura mustar
Preparare:

Carnea se bate bine cu batatorul si se unge cu ulei si condimentele preferate. Se aseaza intr-o tavita sau un vas termorezistent uns cu ulei. Se acopera cu rondele subtiri de ceapa. Peste ceapa se pun felii de cascaval, cat sa acopere cu totul carnea. Se pune totul la cuptor pentru 15-20 minute.

Pentru piureul de legume se fierb cartofii si morcovii. Se amesteca cu margarina si o lingura de mustar si se paseaza pana devine pireu.

Mentiuni:

Se serveste imediat fierbinte. O fac mereu cand n-am prea mult timp sa ma gandesc la ceva sofisticat. Logodnicul meu e mereu incantat de acest pranz.

Se prepara niste clatite normale pe care le ungem cu Nutella / Finetti ( sau merge si gem depinde de gusturi ). In interiorul lor asezam o banana intreaga si mai departe le impaturam cilindric ca intotdeauna. Pofta Buna!

Ingrediente

125 gr mascarpone
70 gr piure castane (unguresc, cu rom)
2-3 linguri frisca batuta
1 borcanel mic visine (compot sau conservate in alcool)

Preparare

1. Se freaca bine piureul de castane cu branza. Apoi se incorporeaza frisca pentru a face compozitia mai putin densa, mai spumoasa. Gustati acum compozitia si daca doriti, adaugati zahar vanilat dupa gust. Eu nu am pus deloc, piureul de castane era suficient de dulce.
* pentru o cantitate asa mica am folosit frisca din tub
2. In pahare sau cupe de sticla puneti un strat din compozitie si apoi unul generos de visine (adaugati si putin suc de pe visine) si alternati asa cate straturi doriti (ultimul strat va fi de visine).
* eu am folosit visine conservate in brandy, merg de minune in aceasta combinatie, obtinand un desert de adulti; pentru copii, folositi visine din compot.

Ingrediente

350 gr fructe congelate (am folosit zmeura)
170 gr lapte condensat

Portii: 6 globuri

Preparare

1. E de preferat sa folositi fructe zemoase, in special fructe de padure (zmeura, mure, fragute).
2. Se pune totul intr-un robot si se mixeaza cca 1 minut. Se poate servi imediat sau o puteti pastra cca 30 minute la congelator.
3. Pe termen lung, o pastrati in congelator in bolul robotului la care lasati si lama si cand doritit sa serviti, o scoateti din congelator, o lasati 10 minute la temperatura camerei si apoi o mixati rapid cateva secunde. Apoi se poate servi.

Ingrediente: 6 oua, 100 g ceapa, 3 - 4 cartofi, 2 linguri ulei, sare, piper, otet, zahar.

Mod de preparare: Se fierb ouale tari, iar cand sunt gata se scot, se clatesc in apa rece, se decojesc si se taie felii. Se taie ceapa felii rotunde, se opareste in putina apa fierbinte si se lasa sa se scurga. Cartofii se curata, se spala, se taie cu un cutit ondulat ca pentru a obtine cartofi surgilati si se prajesc in ulei incins. Cand sunt gata, se scot cu o spumiera si se pun intr-un castron de sticla alaturi de feliile de oua si rondelele de ceapa. Se face un suc de salata, se toarna peste salata impreuna cu uleiul, se potriveste de sare, piper si zahar si se amesteca. Se poate servi simpla sau insotita de branzeturi.

Pofta buna!

| Aly359 explică:

Sti ceva brigaela trebuia sa nu mai dai acest raspuns daca sti ca nu-ti place si nu mananci prajit decat sa vii si sa ma faci sa ma enervez ca te-ai gasit uh mot sa comentezi.

| SweetRazvy a răspuns:

Pentru mine Brigaela sa stii ca a fost bun. Mie imi plac felurile noi de mancare asa ca nu am ce sa comentez, doar e foarte bun si atat.

| iloveDΣXƬΣЯΚΣПƬ a răspuns:

Bv! o sa ii fac si eu lui dexy al meu.