| anonim_4396 a întrebat:

Toti specialistii spun "Coca-Cola este cancerigena" si eu va intreb: Pepsi nu este cancerigen? oricum...mai toate alimentele sunt cancerigene.Astept raspunsuri si pareri.

11 răspunsuri:
| JustMeFlory a răspuns:

In momentul asta beau cola si mananc ciocolata! ...nu ma deranjeaza ca este cancerigen(nu beau in cantitati industriale) pentru ca momentan sunt mica(17 ani)si nu imi dau seama de riscurile la care sunt expusa. poate cu timpul voi inceta sa mai consum alimente/bauturi nesanatoase.desi...in ziua de azi cam tot ce mancam trebuie sa contina ceva care sa ne faca rau!winking

| alexam a răspuns:

PEPSI nu contine aceleasi substante ca si COCA COLA, deci se poate spune despre el ca este mai putin cancerigen! O stiu de la cineva care lucreaza in domeniul acestor tipuri de bauturi. Am zis mai sus substante, ca in afara de apa si dioxid de carbon sunt te miri ce substante si chimicale super otravitoare pentru organism...

| alexam a răspuns:

Dupa ce am raspuns am citit ce raspunsuri ai primit... Ideea e ca eu nu mai beau nici Cola nici Pepsi, e adevarat ca de putina vreme, si nici apa minerala nu o mai suport. Vreau sa trec pe apa de izvor, sa ma duc sa imi iau in 2-3 sticle, sau apa plata cand mi-e lene sa fac plimbarea la izvor... tongue

| dulshe a răspuns:

Daca te iei asa toate sunt cancerigene, si nu am mai manca nimic pentru ca e cancetigen totul

| sese a răspuns:

Contin foarte multe E-uri, adica chimicale care pot produce dereglari si boli ale organismului ca si alimentele care contin aceleasi chimicale; prin urmare alegerea este a ta :mananca sanatos(produse naturale) apa plata minim 2 l/zi, sucuri naturale (facute de tine) pe care le poti indoi cu apa plata (sau gazoasa)

| sese a răspuns:

Asa este. nu toata lumea suporta apa plata in sucuri(mai ales in cele din citrice -contin si pulpa fructului si cu apa gazoasa au gustul care se apropie de bauturile acidulate din comert).

| LuS[z] a răspuns:

E adevarat dar daca nu consumi in exces nu te afecteaza foarte mult

| sergiu2525 a răspuns:

N-ai vazut acel experiment de la tv. pui o cana de coca cola, pui o bucata de carne cu os si peste 24 de ore gasesti carnea dezlipita de os.cica asa face si cu stomacul nostru.il arde!

RaduCiocan
| RaduCiocan a răspuns:

Cancerigena in acelasi fel cum e si cuptorul cu microunde, telefonul mobil sau masina de prajit painewinking
Fapt e ca zilnic peste 1 miliard de oameni beau coca-cola si un numar foarte mic fac cancer. Dar asta nu inseamna neaparat ca este de la cola. (corelatia nu implica neaparat cauzalitate). Asa am putea spune si depsre apa ca este cancerigena, ca o bem in fiecare zi si unii oameni fac cancer.
Bineintels, ca daca bei zilnic 2 litri de cola e posibil sa-ti pui sanatatea in pericol. Multe lucruri care se consuma in excess pot deveni daunatoare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc Sese. Vroiam sa-ti zic ca m-am interesat de apa carbogazoasa-nu este buna deloc pentru organism, cu timpul creaza pietre sau nisip la rinichi, si dioxidul de carbon din ea nu este benefic organismului.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pe mine nici nu ma intereseaza ce e cancerigen, ce are e-uri. Eu poate ziua de miine nu o mai prind, asa ca imi fac o placere, beau si maninc ce imi place, la rind, cu e-uri, fara e-uri. Inainte de 1989 ar fi fost bune niste e-uri din astea. Crevetii din Vietnam nu aveau e-uri. Romanul cind nu are, urla ca nu are si il omoara pe Ceausescu, si cind are zice ca are e-uri.