eileen
| eileen a întrebat:

Cum pot decora un tort cu frisca daca nu am spritator? Ce pot folosi sa imi iasa moturile alea asa bine definite si dragute? Vreau sa fac un tort pentru mama mea in seara asta (e ziua ei maine) si nu am gasit unelta asta.

Răspuns Câştigător
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Draga mea, stiu ca ai vrea sa daruiesti mamei tale cel mai frumos tort... dar faptul ca l-ai facut special pentru ea este minunat...chiar nu este asa de important sa arate ca la cofetarie...mama ta va aprecia efortul si dragostea ta... dar pentru ca ai pus aceasta intrebare am sa-ti scriu ca poti folosi tubul cu frisca...cornetul din punga te va chinui si nici nu-ti va iesi foarte bine...pana ai sa-ti achizitionezi un sprit cu forme pentru ornat torturi...eu zic sa imbraci tortul in frisca sau crema alba...uniformizezi...si cu putina ciocolata topita...sau o compozitie de cacao, apa si ulei sau unt topite...scrii pe tort cu lingura...ai sa vezi ca nu-i greu...ci doar sa lasi sa curga constant crema...LA MULTI ANI, MAMA! si cred ca va fi ok! SUCCES si LA MULTI ANI, SANATATE SI BUCURII mamei tale!

21 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Buna, incearca cu o punga de plastic, pui frisca in punga, ai faci o gaura mica la unul din colturi si ornezi tortul cum vrei tu.Succes.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Cu o punga de plastic, tai un colt, pui frisca si rezolvi problema.

Anna
| Anna a răspuns:

Asa, cu o punga, o gauresti in colt si ornezi cum te taie capu'laughing

Bula
| Bula a răspuns:

Faci o palnie dintr-o coala ministeriala big grin

lolita
| lolita a răspuns:

Cumpara frisca spray, aste au intotdeauna forma.

eileen
| eileen explică:

Multumesc pentru raspunsuri, a iesit foarte dragut si cel mai important, delicios! Si nu ma laud, dar asa a zis mamalaughing sau poate a zis asa ca sunt fata ei? hmm...ma duc sa o intreblaughing

cristian
| cristian a răspuns:

Si cu o seringa mai mare poti improviza.

| cely a răspuns:

UMPLE O PUNGA REZISTENTA CU FRISCA, TAIE UN COLT FOARTE USOR, APASA DEASUPRA TORTULUI S OBTII MOTUL

| Dara a răspuns:

La multi ani, mamei tale! Sa fie fericita si sanatoasa!happy

| mioara a răspuns:

Faci un cornet de hartie

| LoryM22 a răspuns:

Pui frisca intr-un colt dintr-o punga si ii musti putin din varf ca sa poata sa iasa frica ies super faine moturile. Pofta buna si LA MULTI ANI mamei tale, sanatate si numai bine.

| dana_7742 a răspuns:

NU ESTE NEVOIE DE NICI O FORMA DE RECLAMA, PENTRU ACEASTA DOAMNA " TOATE FELICITARILE " VA INVIT PE TOTI SA PRIVITI CEVA:http://www.culinar.ro/forum/continut/Dulciuri/18373/TORTURILE-MELE-LISSA/

Janina
| Janina a răspuns:

Ia o punga, mai moale
si taie un colt happy mama mea asa face mereu iasa mult mai bine happy
bafta :*

| ♣ Ma®®yE [;x] a răspuns:

Simplu! daca ai, poti folosi o pungulita mica transparenta, sau chiar mai simplu o punga obisnuita.Si faci o gaura cu foarfeca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mananca frisca si poarta sapca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte simplu.
Rupe o punga de plastic in colt, pune frisca in ea leaga punga la gura apoi strage cu incredere. Ai grija sa nu decupezi coltul decat max. 1 cm

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toti spunca merge cu punga, dar mie nu mi-a iesit cu punga. Mi se pare o prostie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa folosesti o punga mica transparent sa ii tai varf foarfeca sau cu altceva.si pui frisca in punga si faci ce forma vrei sau alta metoda poti sa iti cumperi frisca in tub si sa faci din tub. succec la multi ani mamei tale! 1

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spray-urile cu frisca NU sunt bune pentru tort ca se lasa frisca si vei avea un tort pleostit, cu punga iese dar sa faci gaura mica si frisca sa nu fie foarte tare ca se poate rupe punga.Eu voi incerca si cu cornet; sper sa iasa bine. Efortul conteaza! Succes tuturor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foloseste o punga potrivit de mare pe care o gauresti la un capat

| Drobota_Mihai_1988 a răspuns:

Tortul este o parte importanta a petrecerii. Sa pregatesti un tort cu un aspect care sa lase gura apa, este chiar usor. http://cumfacsa.ro/gastronomie-retete/cum-sa-decorezi-un-tort