| AG34 a întrebat:

Vă rog, apa rece de la baie ( vana ) este potabilă? Mulțumesc mult.

Răspuns Câştigător
| mi25 a răspuns:

Eu mi-am cumparat o cana cu filtru si asa o beau de la robinet.

| AG34 explică (pentru mi25):

Mulțumesc pentru răspuns. Ai încredere în filtrul Aquafor? Apa curge prea repede prin el, ca să crezi că filtrează.

| mi25 a răspuns (pentru AG34):

Apa e potabila, dar filtrul retine eventualele impuritati si gustul dezinfectantului.
Sa stii ca si apa de fantana sau de izvor are impuritati. Cineva mi-a aratat asemenea probe. Doar ca acele impuritati sunt putine si nu afecteaza calitatea apei.

17 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ei asa zic ca este potabila. E tot apa de la chiuveta si din baie, si din bucatarie. Pe aceeasi conducta vine de la furnizor. Doar in bloc vine pe tevi diferite. Ideea este ca acele conducte sunt pline de namol (depunere din apa) si uneori de rugina daca nu au fost inlocuite conductele de metal. In blocurile vechi tevile erau de metal. Mai nou se pun din plastic. N-ai observat ca atunci cand se opreste apa un timp vine si curge ceasuri intregi apa rosie sau neagra?

| AG34 explică (pentru Salontanul):

Mulțumesc mult, răspunsul e folositor.

| AG34 explică (pentru Salontanul):

Mulțumesc, răspunsul tău detailat este folositor.

| mgtow a răspuns:

Nu e bine sa bei apa de la robinet, pentru ciorba e alta poveste. Am observat ca apa din baie are alt gust fata de cea de la bucatarie.

| AG34 explică (pentru mgtow):

Cred că ai dreptate, mulțumesc.

| cristimihailov a răspuns:

Desi nu e recomamdabil in Bucuresti, da este potabila.

Calitatea slaba a filtrarii si vechimea instalatiilor pun sub semnul intrebarii consumul acelei ape pe termen mediu si lung.

| AG34 explică (pentru cristimihailov):

Mulțumesc pentru răspuns. Ai dreptate! Crezi că o cană cu filtru poate fi o soluție?! Restul filtrelor sunt foarte scumpe... chiar dacă investiția merită.

| Salontanul a răspuns (pentru AG34):

Da! O cana cu filtru si eu i-am pus mamei mele un filtru pe robinetul de la bucatarie. N-a fost scump. Circa 90 lei. Mai poti pune si un filtru pe conducta: https://bit.ly/3srr67b

| AG34 explică (pentru Salontanul):

Mulțumesc mult. Folosesc o cană cu filtru ( cam slăbuț, apa trece repede prin el ) dar nu m-aș fi gândit să pun și la conductă! E și mai bine dacă apa vine dedurizată. Mulțumesc și pentru link.

| cristimihailov a răspuns (pentru AG34):

Depinde ce cauti, ma gandesc eu.
Sunt mai multi poluanti, de diverse tipuri. Vezi de care vrei sa scapi si iei cana sau filtru pentru aceia

| AG34 explică (pentru cristimihailov):

Mulțumesc mult Cristi. Apa la noi ( Oradea ) e dură și are mult clor. ( albește paharele ) Știu că filtrele foarte bune se pun sub chiuvetă și filtrează aproape toți poluanții inclusiv bacterii, daaar...sunt foarte scumpe. Problema mea este că, până reușesc să înlocuiesc la bucătărie, beau apă filtrată de la... vană. Regret că nu te pot premia. Încă o dată, mulțumesc.

| mi25 a răspuns:

La bloc, apa de la bucatarie si apa de la baie vine pe aceiasi conducta principala a blocului. Ea se desparte in coloane la subsolul blocului.
mgtov vorbeste nedocumentat.

| AG34 explică (pentru mi25):

Mulțumesc pentru răspuns.

| RxTx a răspuns:

In Romania este potabila sau vine din aceeași țeavă din care îți vine și la bucătărie

Dar teoretic in unele tari mai dezvoltate se vorbește să îți ofere apa refolosita apa tehnica apa uzată
Și recondiționată
Dar în realitate fac asta doar pe la toaletele publice de pe
autostrăzi că sa de-a diareea peste cei ce o consuma așa spună și la alții că să poată să vândă ei sucuri extraordinar de scumpe ape la suprapreț prin benzinării

In Romania este posibil că țeavă prin care cine apa la baie sa fie din plumb

Oricum eu am o casa in Anglia și acolo apa potabila îmi vine prin țeavă de plumb plumb

Țeavă de plumb e periculoai

Tu știi de ce s-a dus Roma și imperiul Roman de râpă?
Caută în istorie și vei vedea pentru că au innebunit toți pentru că le-a afectat creierul pumnul din țevile de apa

| AG34 explică (pentru RxTx):

Mulțumesc, instructiv.