| Bebis...₣ẹbℓẹŧsea Įu' Sasuke:> a întrebat:

Va rog frumos, spuneti'mi si mie ...cum se face un blat de tort si cum se face o pizza? As vrea sa incerc sa le fac eu ca mama nu e acasa iar pe net gasesc retete cam grele iar pizza pe care o facea mama nu e asa cum gasesc.Macar blatul de pizza spuneti'mi ca la restul imi dau eu seamahee hee

Răspuns Câştigător
| N0 nAmE a răspuns:

Eu iti zic cum le fac eu.
Blat de tort
5 oua, 5 linguri de zahar, 5 linguri faina, un plic zahar vanilat, o esenta de rom/vanilie/lamaie, un pic de sare, praf de copt.
separi ouale---albusurile le pui intr-un bol mai mare si le bati spuma
--galbenusurile le pui intr-un bol mai mic si le amesteci cu zaharul
adaugi in albusurile batute spuma praful de copt, esenta si zaharul vanilat, apoi adaugi galbenusurile care le-ai a, mestecat cu zaharul.
amesteci din nou cu mixerul(sau telul)si incorporezi faina.omogenizezi bine si adaugi compozitia intr-o tava unsa cu ulei.
Pizza
Blatul
faina, drojdia, si sare. apoi adaugi apa.formezi un aluat si il lasi la dospit 30 min.intinzi aluatul il pui in tava si adaugi peste el.salam,sunca,rosii,branza sau cascaval, ardei, masline, ciuperci(mai multe depinde de ce iti place)apoi bati 2 oua cu un pic de ketup sau pasta de tomate.adaugi lichidul peste pizza si il intinzi in toate locurile
asta e totkisskisssper sa-ti iasa
fundita plssss:X:X

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Comanda o pitza si cumpara un blat de tort si apoi il ornexi u calunea da stii... stiisa faci gogosi?
e aprpape acelasi lucru :* succestongue

Răspuns utilizator avertizat
| LoveMe a răspuns:

Mai bine cumpara un blat de pizza de la magazin.Eu pe unul mic am dat in jur de 3 lei, iar pe unul mare cam 5 leitongue
funda?