| Florin_Barbu_1951 a întrebat:

Va rog sa-mi spuneti unde pot lega un fir de impamantare la unitatea externa a aparatului de aer conditionat care este la 1 m de sol, neavand prize cu impamantare.Va multumesc.

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

LASĂ-l așa cum e, n-are nimic, nu afectează funcționarea

| mihai69 a răspuns:

Dacă stai la bloc, poți pune un prelungitor până la priza de la baie / bucătărie, care e musai să fie prevăzută cu conductor PE (de împământare). Sau faci o cablare aparentă direct de la tabloul electric.
În niciun caz să nu lași instalația exterioară fără împământare, sau să legi firul de PE la cel de nul!
Dacă NU ai în casă (adică dacă vorbim de o casă, nu de apartament de bloc) împământare, poți realiza singur o instalație de împământare bătând câțiva țăruși de inox sau Ol-Zn în pământ și legându-i împreună cu o platbandă de împământare. Sau apelezi la o firmă care face chestia asta. Avantaj - se oferă buletine de măsurători și garanție.

| GouDidodino a răspuns:

Bate in pământ o țeavă sau o bară din alama sau oțel zincat, legi un fir se acea bară, iar celălat capăt îl legi pe unitatea de aer conditionat cea se afară, la borna de impamantare sau pe orice alt șurub de pe carcasa lui

| Florin_Barbu_1951 explică (pentru GouDidodino):

Buna ziua si multumesc de sugestie.La acesta rezolvare m-am gandit si eu unitatea fiind la ~2m de pamant(stau la casa). Problema era ca nu am semn si nici borna de impamantare, dar cred ca sugestia de legare la orice surub de pe carcasa este viabila. Multumesc.

| GouDidodino a răspuns (pentru Florin_Barbu_1951):

Pentru putin. Borna de impamantare o găsiți lângă celelalte borne ce fac legatura cu unitatea internă, ar trebui să aveți 5 borne mai exact, prima sau ultima fiind impamantare, are semnul distinctiv, dar e acelasi lucru daca legati la orice șurub de pe carcasa.