| zaratu a întrebat:

Voi ce credeti ca pepenele este leguma sau fruct?

Răspuns Câştigător
| ElenaSA a răspuns:

Eu credeam ca este fruct, dar vad in unele articole ca este o leguma din familie cu castravetele.

13 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Fruct.Cate legume dulci cunosti?

| eXtreme21 a răspuns:

Din punct de vedere stintific, pepenele rosu este fruct. Lebenita este o planta dicotiledonata... bla bla, ca si in sceneta aia a lui Forin Piersic, fructul ei, partea edibila (adica de mancathee hee) a plantei este un fruct de tip baca uriasa, in medie de 4 kg, carnos si zemos, si de culoare verde in una sau mai multe nuante. In interior este roz/rosu de la licopen, substanta prezenta si in rosi. Este dulce si racoritor, bogat in apa si saruri. Continutul redus in calorii il face ideal in cure de slabire. Semintele sunt negre, maronii si sunt bogate in vitamina E.
Din punct de vedere agricol, pepenele se incadreaza in categoria bostanoaselor, care sunt legume.
Tot la fel se poate discuta si despre rosii, vinete si ardei, plante din familia solanacelor la care partea edibila este fructul, dpdv agricol sunt incadrate la legume, la pastaioase se consuma de asemenea fructul, cand este verde, sau numai semnitele dupa ce s-a uscat (fasole, mazare, bob, linte).
In concluzie, pepenele rosu este si fruct, si leguma, dupa cum il iei. Scuze ca ti-am impuiat capul cu atatea explicatii si sper ca am putut sa te ajut.

suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce ar fi leguma?

| Kaℓi a răspuns:

Pepenele este fructul unei plante erbacee leguminoase din familia cucurbitacee. La fel si castravetele, si dovlecelul happy
Si rosia este fruct, dupa logica asta, fructul plantei legumicole denumita patlagea, din familia solanacee.

| andrei1237 a răspuns:

Dupa parerea mea, pepenele este un fruct.

| Madayna a răspuns:

Pepenele este clar fruct.

| Lynna a răspuns:

Este fruct.

| zaratu explică:

Este o leguma deoarece face parte din grupa samantoaselor

| vRemi a răspuns:

Se incadreaza in categoria fructelor.

| Lisa01 a răspuns:

Din ceea ce stiu eu se incadreaza in categoria fructelorbig grin

| PisicaDragutza3 a răspuns:

Buna. Pai este fruct pepenele are samburi si mai e si dulce (Cam asa deosebesti un fruct de o leguma de ex : Gustul la mar(Fruct) este dulce si gustul unui morcov (Leguma) este obisnuit, marul are samburi deci este fruct, marcovele nu are samburi deci este leguma). Key bay.

| inLoveWithNutella a răspuns:

Fruct.

| Vaculin_Andreea_1984 a răspuns:

Eu sunt sigura ca e leguma.