| sebisebi95ro a întrebat:

Vreau sa fac cartofi prajiti taiati pai,chipsuri,chibrit.
Pai si chipsuri stiu,dar chibrit nu am auzit si nici nu am gasit pe internet cum se taie, ma ajutati?

Răspuns Câştigător
| h3r a răspuns:

Tip sticksuri... asemenea cartofilor prajiti, dar mai lungi si foarte subtiri. Metoda e aceeasi, rondelele de cartofi sunt feliate, apoi taiate in fasii subtiri. Dupa ce le-ai lasat circa 30 minute in apa, le presezi putin pe un prosop de bucatarie apoi vin prajite in baie incinsa de ulei, unde devin extrem de crocante.

https://www.divahair.ro/......fi_pai.jpg

1 răspuns:
| Valentina400 a răspuns:

Cred ca este o alta denumire pentru cei pai, pentru ca daca acestia au denumirea de "chibrit" ar trebui sa semene cu acestia(subtiri)