| Glooring a întrebat:

Vreau sa scap de purici... Nu stiu cum au ajuns la mine in casa, dar sunt din ce in ce mai multi.

Ce insecticid mi-ati recomanda sa folosesc?
PS: Nu am niciun animal in casa.

Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Se gaseste de vazare in marile magazine un spray (doza mare) numit Fleet.De asemenea, de la farmaciile veterinare poti cumpara niste fiole (am uitat cum le zice) care se dizolva in apa si se da cu o sticla cu cap spray prin toata casa.O sa-ti spuna veterinarul cata apa si cum sa te protejezi.
Iti vorbesc in cunostinta de cauza. Eu am pisici dar o singura data am avut o infestare masiva in casa, acum 2 ani.Din mai si pana in august am dat cu toate solutiile, de am zis ca m-am si otravit.Am chemat si pe cei de la dezinsectie.Degeaba.
Ideea este ca puricii se inmultesc la 7 zile! Degeaba dai o data, ca din ouale depuse pe covoare sau lenjerie in 7 zile iese o noua generatie.
Am reusit sa scap de ei deparazitand pisicile si dand cu solutie de la veterinar prin toata casa (plecam de acasa cateva ore) si am dat cu aspiratorul zilnic timp de o luna, iar sacul il aruncam sau desertam imediat.A fost un calvar! Nu mai lasam sa vina nimeni pe la mine si am cazut intr-o depresie crunta. Ca nu stiam ce sa mai fac.Iar pisicile mele nu ieseau afara.Pe ele nu mai stateau puricii, ca o data ce sugeau sangele lor, mureau.
Si... uite asa am reusit sa scap de purici. Uita-te pe net la postari pe aceasta tema(ca eu m-am uitat) si vezi cum au mai scapat si altii.
Dar baza bazelor a fost aspiratorul si tenacitatea mea.
De atunci, la 3 luni deparazitez pisicile, au-nu au purici.Si costa 70 lei/pisica!
Daca ai adus un purice de pe undeva acasa, din 7 in 7 zile se inmulteste si el si puii lui si puii puilor lui.
Iti urez sa ai noroc si sa scapi. Cineva a folosit verde de Paris, dar este foarte periculos.

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Trebuie sa ai un 'cuib' pe undeva, intr-un colt ceva, unde este mult praf (sau nisip), ori sunt niste obiecte textile care 'zac' degeaba si acolo isi pun oua.
De asemenea, e posibil sa ii aduci din alta parte, puricii traiesc in cele mai ciudate locuri, fie ca sunt sau nu animale pe acolo. Am avut surpriza sa iau purici din acoperisul unei suri putrede, unde era vata de sticla, toamna, cand noaptea deja scadeau temperaturile sub 0 grade.
Cat despre casa, cel mai bine scapi de ei facand curatenie generala, cu detergenti. Speli toate colturile de parchet gresie si alte suprafete care pot fi sterse cu mopul, speli covoarele si cam atat. Daca nu ai zone 'ne-umblate' in locuinta, nu mai au unde sta, si crede-ma, puricilor nu le place deloc curatenia.
La mine in apartament tot apar din cauza prafului de pe strada; cu insecticid nu faci mare lucru, dupa ce speli toata podeaua cu detergent pentru pardoseli, nu va mai ramane nici unul.

| ToKen a răspuns:

Orice insecticid.