| ema2396 a întrebat:

A mai comandat cineva de pe Zaful? V-au pus sa platiti in plus la posta vamala?

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca magazinul respectiv are depozit in UE nu platesti nimic.
Daca nu are pana la 10 EU nu platesti decat coletul. Intre 10 si 150 EU platesti in plus TVA-ul si peste 150 de EU abia platesti taxe vamale. Cum magazinul este din Hong Kong e prea putin probabil sa aiba depozit in Europa. Mai platesti si taxa de de transport daca produsul (produsele) costa 49 $ sau mai putin. Sub 5 $ nu expediaza produse.

| Opianne a răspuns:

Depinde de valoarea comenzii. Daca e sub 10 euro valoarea comenzii, nu plătești TVA. Daca e peste 10 euro plătești.

| ema2396 explică (pentru Opianne):

Nu prea ai cum sa comanzi sub 10$ de pe site-ul ala. Eu am mai comandat de la ei in valoare de 25$ si mi-a venit la posta de cartier si nu am platit. Insa sunt oameni care cica platesc pentru anumite sume, dar nu inteleg de ce uneori se plateste si alteori nu.

| Salontanul a răspuns (pentru ema2396):

S-ar putea sa aiba depozite si in UE dar nu au tot ce le trebuie acolo. Deci unele produse venind din Hong Kong trebuie platit.

| ema2396 explică (pentru Salontanul):

In cazul de fata a fost expediat din Norvegia. Comanda e de 46$. Nu am platit transport pentru ca valoreaza mai mult si am aplicat niste cupoane. Ei nu platesc taxe vamale oricum. Mi-a ajung la BSI, Data trecuta era colet simplu (25$) si nu se putea urmari. Deci nu stiu la ce sa ma astept.