| anonim_4396 a întrebat:

A ridicat cineva de la posta un colet de pe Aliexpress in perioada pasta avand in vedere ca e epidemie de virus in China? Am de primit intr-o saptamana sau doua un colet si nu stiu daca ar trebui sa mai ma duc sa il ridic de la posta?

6 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

S-a scria un articol despre aceasta că nu are cum sa fie transmisibil virusul in pachetele care vin din Asia deoarece fiind încă iarna sunt transportate sub temperaturi foarte joase așa că un virus moare, nu rezistă, nefiind nici un risc de contaminare.

| doctorandus a răspuns:

Din cate am inteles, transmiterea virusului respectiv de la om la om este foarte grea. Asa ca e practic imposibil sa iei virusul din colet.

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns (pentru doctorandus):

Cum sa nu... Unde ai citit asta? Peste tot zice ca un om poate infecta pana la 40 de persoane in acea perioada de 2 saptamani in care este contagios... Poate fi transmis prin aer ba chiar, de la un stranut sau tuse a unui purtator al virusului. Exista si posibilitatea de transmitere prin mucusul ochilor, nici sa nu mai vorbesc de contactul direct piele pe piele cu persoane contaminata. Cel mai nasol ii ca mai intai cel contaminat devine contagios pentru ce-i din jurul lui, iar abia peste un numar de zile incepe a arata simptome.

| Simpatic a răspuns (pentru NeverGonnaLetYouDown):

Da, dar intrebarea era daca se poate lua din colet!?

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns (pentru Simpatic):

Si? Eu i-am raspuns celui de mai sus, nu celui ce a pus intrebarea( in caz de n-ai vazut). Eram nevoit sa raspund si la intrebare? Nu, pur si simplu am corectat pe cineva in raspunsuri -_-

| Simpatic a răspuns (pentru NeverGonnaLetYouDown):

Ok