| Liviucu a întrebat:

Acum un an de zile pot spune ca mi-am luat teapa. Mi-am cumparat un aparat foto Fujifilm care are 16 Megapixeli si zoom nu stiu cat. Ideea este ca pretul era ieftin, dadusem 350 de lei si cei 16 Megapixeli m-au atras efectiv pentru ca toti cam la asta ne uitam. Bineinteles, cand zic toti, ma refer la noi astia mai amatori. Acuma, problema este ca pozele ies deplorabil chiar daca l-am setat full quality si alte prostii. Am intalnit insa aparate de la Nikon cu 12 megapixeli care scot fotografii de ramai uimit. Intreabarea mea este, ce difera dintre cele doua? As vrea sa-mi vand acum aparatul, sa mai pun niste bani si sa imi iau altul. Vreau deci sa-mi spuneti care va mai pricepeti la asa ceva la ce sa ma uit pe specificatiile tehnice cand o sa imi cumpar altul. De obicei nu fac alegeri foarte proaste dar si cand le fac, mor de ciuda. Mersi.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Heei, apar si eu ca să te enervez :D. Orientează-te doar spre compactele Canon ori Nikon. Atât. Nu Fujifilm, nu Benq, nu Kodak, nu altceva. Contează foarte mult asta.
Eu am fost învătată să fiu atentă la zoom-ul optic (nu la cel digital) și putin la megapixeli.
Zoom optic, cu cât e mai ridicat (nu ti-aș recomanda sub 8x) îti pastrează calitatea imaginii, deci îti apropie imaginea de la distantă foarte mare (acum depinde de nr-ul zoom-ului opt., iti dai seama ce poate face un DSLR, care are zoom optic dublu!) si ti-o redă clar.
Megapixelii nu-s atat de importanti decat in cazul in care vrei si ai de gand sa scoti fotografii tip "postere", deci de dimensiuni foarte mari. Nu e bine sa iei unul nici cu megapixeli putini.
Ti-aș recomanda aparatul meu Canon Ixus 1100 HS (de la F64), scoate niste fotografii + filmari audio de toata frumusetea, de toata claritatea, nota zece, desi are un pret...mai măricel, dar are un "of". Nu se poate folosi decat cu acumulator special, bateriile R6 nu există la el. Deci, daca ti se descarca acumulatorul si nu ai altul de rezervă...esti pierdut (asa cum am fost eu cand mi-a fost lumea mai dragă, iar necazul m-a facut sa mai achizitionez unul care sa-l port la mine).
Uite, alege unul de aici:
http://www.f64.ro/canon-sx-220-hs-gri-12mpx-zoom-optic-14x-lcd-3-0-tft.html
Nu te uita la un aparat cu un preț scăzut, fiindcă poate ascunde defecte!
Succes in alegere! Si sper sa nu te fi enervat.

5 răspunsuri:
| unknownn a răspuns:

Pai trebuie sa te uiti si la reiewuri pe net inainte sa-l achizitionezi, sa vezi daca te-ar satisface, megapixeli nu prea conteaza la un aparat, am vazut de multe ori la amatori ca spun: are 16 megapixeli, deci... si eu cu un aparat de 8 megapixeli fac poze de 10x mai bune decat ala de 16 megapixeli.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am facut si eu asa o prostie. Dar am avut inspiratia sa-l testez in prima zi. A doua zi l-am returnat.
Insa, recent am vazut un tutorial unde se spunea ca mai important decit numarul pixelilor ar fi marimea lor (aici nu stiu cum sa explic). Pot fi multi pixeli mici sau mai putini dar mai mari.
http://www.videotutorial.ro/? p=7494
sau
http://www.videotutorial.ro/? p=8804

Răspuns utilizator avertizat
| MrMihnea a răspuns:

Cel mai probabil ti-ai cumparat decat o replica ieftina si de aia nu e buna de nimic.

| Liviucu explică (pentru MrMihnea):

Ei replica, pisici. Nu iau eu astfel de tepe. Nu, mi-l luasem din DOMO. Nu sunt adeptul achizitionarii unor produse de dupa colt sau de pe net. Pe net doar pe eMAG comand unde am incredere. E doar chestia ca e de proasta calitate produsul iar pe mine m-au tentat niste cifre amarate. Asta e, next time I will be more carefull. happy