| AnonimRD a întrebat:

Am comandat ceva prin Fan Curier dar m-am razgandit.Cand ajunge curierul si refuz pachetul, imi cere bani pe transport sau trebuie sa semnez ceva? Ce proceduri sunt.

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Poti direct sa nu raspunzi cand te suna si dupa 3 zile cand nu da de tine o sa-l trimita inapoi.

| Mogiojojo a răspuns (pentru Adry05):

Eu zic ca nu ar fi ok sa-l puna pe drumuri 3 zile pe omul ala si ca ar fi mai bine sa-i spuna atunci cand il suna ca nu-l mai vrea.

| AvalohAlyn a răspuns:

In mod normal ar trebui sa platesti transportul pana la tine,chiar daca nu mai vrei coletul dar cum in Romania nu exista o lege sau o regula care sa te oblige sa platesti transportul, poti sa zici curierului ca refuzi coletul si ei ti-l trimit inapoi fara sa dai vreun ban, fiindca va da firma de la care ai luat produdul banii degeaba pe transport, nu prea e moral, dar merge. Unele firme/magazine te pun pe lista neagra cand refuzi un colet.
Numai bine!

| Felys a răspuns:

Cel mai corect este sa suni acolo unde ai comandat produsul sa le spui ca nu il mai vrei sa anuleze comanda, sau in caz ca deja l-au trimis sa anunte ei firma de curierat sa nu ti-l mai aduca.

| Mogiojojo a răspuns:

Daca te-ai razgandit pur si simplu spune-i la telefon chestia asta cand o sa te sune si nu o sa trebuiasca sa platesti nimic. O sa il trimita ei inapoi.